Сарафов: И аз съм жертва на "Осемте джуджета". Гешев ми спретна оперативна комбинация
"Аз лично като магистрат имам потребност от това - да се изчистят всичките му метастази", декларира Сарафов. Той прочел доклада на прокурор Марио Василев от 2020 г. за нарушенията по казуса с нарастващо възмущение.
След изслушването на Андрей Янкулов и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов също бе изслушан за разследването "Осемте джуждета".
"Изясняването на този казус е ключов залог за по-нататъшното функциониране на прокуратурата. Този казус 3 години беше скрит от обществото, беше скрит от всички, включително и от мен. За съжаление, казусът не е придобил разследване в смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс", коментира Сарафов, който също бе сниман на среща в ресторанта.
Сарафов каза, че една година докладът за нарушения в прокуратурата по разследването е стоял при заместника на Гешев Красимира Филипова, а след това е получил резолюция "запознат" от Гешев.
"Ясно за всички е, че се касае за грозна, груба и безпардонна злоупотреба с институцията прокуратура, за щастие не на цялата, но на специализираната прокуратура, която е използвана за разчистване на сметки и превземане на бизнеси", коментира Сарафов.
"Аз съм жертва по този казус както и баща и син Златанови. Гешев ми спретна една оперативна комбинация, като ме покани да отида на място, където очевидно ме чакаха неговите приятели, изчакваше моментът и ги пусна. Тези снимки бяха извадени като оръжие срещу мен в деня, в който стана ясно, че ще гостувам в една от телевизиите. Аз бях окалян до степен да изгубя част от своята дълга и професионална репутация", заяви и.ф. главен прокурор.
"Аз лично като магистрат имам потребност от това - да се изчистят всичките му метастази", декларира Сарафов. Той прочел доклада на прокурор Марио Василев от 2020 г. за нарушенията по казуса с нарастващо възмущение. "По несъмнен начин той поставя тежки въпроси и не е получил никакво развитие, а резолюция "запознат", с което казусът е архивиран година по-късно", каза още Сарафов.
Той каза и че е възложил на Софийската апелативна прокуратура проверка за "действията, свързани с превземането на асансьорния завод, автомобилите, парите и златото, собственост на Златанови". Сарафов заяви, че очаква максимално бързо да бъдат изяснени всички разклонения на казуса и на какъв етап са действията.
По време на изслушването му Янкулов обясни, че от "Антикорупционния фонд" са търсили всички замесени в случая за коментар, включително и бившия следовател Петьо Петров-Еврото, който обаче преди 3 години е отказал да говори с Николай Стайков. Янкулов разказа и че Стайков е бил заплашван и за около месец е бил с охрана, назначена от прокурор, но въпреки това прокуратурата е постановила отказ да разследва случая.
"Има подадена жалба от пълномощници на Явор Златанов до Европейския съд по правата на човека в Страсбург именно заради иззетите пари. Тази сума от близо 5 млн. лв. ще я платим всички ние - това е повече от ясно. Оттук насетне въпросът какво точно трябва да се случи и как точно да бъде реализирана отговорността на конкретните хора, които носят вина за това, е отделен въпрос. По-важното е управленски как ще се подходи по отношение на този казус", посочи Янкулов.
"Иска ми се дискусията да бъде на ниво какви действия да бъдат предприети, за да не може да се случват повече подобни неща. Няма как да мине без базисна добросъвестност от тези, които ръководят съдебната власт, в случая специализираната прокуратура. Тези иззети пари и ценности не са били никога изпратени за съхранение в банка, а са били на съхранение в спецпрокуратурата и същественият въпрос е как е възможно изобщо това да се случи", коментира още Янкулов.
По думите му веществените доказателства се пазят до приключване на наказателното производство и се съхраняват, но не по шкафчета в прокуратурата.