Сърбия с бронз, след като срази световния шампион Германия

14:48 - 10 Август 2024
1388

Сърбия победи с 93:83 (30:21, 16:17, 26:25, 21:20) Германия в мача за бронзовите отличия в баскетболния турнир на Олимпиадата в Париж.

Срещата започна добре за сръбските баскетболисти, които след 10 минути игра си осигуриха преднина от 9 точки (30-21). Във втората част германците вдигнаха оборотите и я спечелиха със 17-16, намалявайки изоставането си до 8 точки на почивката.

След паузата мачът продължи да бъде изключително равностоен, като единствено разликата от първата четвърт даваше леко спокойствие на "плавите", които влязоха в заключителната четвърт с 9 точки пред съперника си. В последните минути на срещата дербито беше на лице, но в крайна сметка сърбите не допуснаха изненада.

Сърбия поведе от самото начало, като не даваше шанс на противника си да се доближи в резултата и след 10 минути игра натрупа аванс от 9 точки пред германците (30-21).

Доминацията на Сърбия продължи и в първите минути на втората част, като след малко повече от 2 минути игра Йокич и компания поведоха с 35-23. Разликата скочи до 37-23, но световните шампиони успяха да намалят до 9 точки пасива си (28-37), при оставащи 6:27 минути до почивката. След това Мицич отново вдигна разликата на 11 точки, а Франц Вагнер пак стопи на 10 (29-39). Три минути преди края разликата падна до 8 точки (33-41). При малко повече от 1 минута до края Ваня Маринкович вкара тройка, за да направи резултата 46-35 за Сърбия. В крайна сметка на почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 46-38 в полза на "плавите".

С подновяването на играта разликата скочи на 12 точки (50-38), 8:20 минути преди края Йокич я направи 14 точки (52-38). Въпреки опитите на германците да се върнат в мача, до този момент те не намираха противодействие на съперника си. При около 5 минути до края преднината на сърбите стана 19 точки (64-45) след две точки на Алекса Аврамович и точна стрелба от далечно разстояние на Огнен Добрич. Две тройки на Германия намалиха изоставането на 13 точки (51-64). Сърбия продължи да поддържа комфортен аванс пред съперника си 3 минути преди заключителната четвърт.

Световните шампиони стопиха изоставането си до 9 точки, но веднага след това сърбите върнаха аванса си от 11. Сърбия влезе с преднина от 9 точки в последните 10 минути на мача (72-63).

Още в първите секунди Йокич направи разликата отново двуцифрена (74-63), но бързо след това Мориц Вагнер намали на 9 точки изоставането на Германия. Тройка на Богдан Богданович пак даде аванс от 12 точки на Сърбия, но Вагнер пак се разписа за (67-77).

Шрьодер направи отново разликата 10 точки (72-83), а Вагнер намали на 8 пасива на Германия. Нова точна стрелба от далечно разстояние на Богданович и кош на Маринкович направиха отново преднината на Сърбия доста комфортна - 13 точки, при оставащи по-малко от 5 минути до края на мача, а до изненада до края на се стигна.