САЩ сключиха споразумение за увеличаване на производството на компоненти за Patriot и THAAD

Новини
09:39 - 04 Август 2026
999
САЩ сключиха споразумение за увеличаване на производството на компоненти за Patriot и THAAD

Министерството на отбраната на САЩ подписа рамкови споразумения с компаниите Lockheed Martin и Northrop Grumman с цел разширяване на производствените мощности за създаване на компоненти за ракети PAC-3 за противовъздушните ракетни комплекси Patriot и за ракети за системите THAAD, съобщава Reuters.

По-конкретно, преговарящите от Пентагона настояваха изпълнителите да действат много по-бързо при изпълнението на предварителните споразумения за производство, сключени по-рано тази година, с цел увеличаване на производството на ракети, тъй като конфликтите в Близкия Изток и в Украйна създават натоварване върху американските оръжейни арсенали.

Украйна хронично изпитва недостиг на запаси за системите Patriot. Тези системи остават единствените на въоръжение в Украйна, способни да свалят балистични ракети.

Както заявиха от Пентагона, рамковото споразумение ще позволи да се утрои производството на ракети за Patriot и да се увеличи четирикратно производството на ракети за системите THAAD.

В същото време стойността на споразумението не се разкрива. Въпреки това споразумението предвижда създаването на втори източник за твърдогоривни ракетни двигатели PAC-3 и увеличаване на производството на устройства за безопасно запалване.

Това споразумение е продължение на договореностите, постигнати миналата седмица. По-конкретно, тогава армията на САЩ сключи с компанията Lockheed Martin договор на стойност до 58,6 млрд. долара за производството на ракети за системата Patriot.