Сатирата половин час на крака пред великата Татяна Лолова
Спектаклите на Теди Москов обраха хумористичните награди „Златен Кукерикон”
Голямата Татяна Лолова получи приза на Сатиричния театър „Златен кукерикон” за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев под бурните аплодисменти на трупата начело с директора Калин Сърменов и на зрителите, препълнили театъра в неделя вечерта. В шеги и закачки се проведе церемонията по връчването на театралните награди за хумор и сатира „Златен Кукерикон”, учредени преди няколко години от Сатиричния театър.
Наградата си театралната прима, която е сред създателите на Сатиричния театър, получи от сина на Калоянчев – Ивайло. Татяна Лолова бе безкрайно развълнувана от вниманието и излизайки на сцената 85-годишната актриса направи дълбок поклон пред публиката, а след това се обърна и се поклони към по-младите си колеги, които сега играят на сцената на любимия й театър.
„Този театър се създаде от нашия професор Стефан Сърчаджиев", върна лентата назад във времето Лолова, спомняйки си за основаването на театъра през 1957 г. Първото представление на новата трупа е "Баня" на Маяковски. "Много тежка пиеса, бяхме 5 жени и 15 мъже", разказа актрисата и показа програмката на спектакъла с изображенията на всички актьори, нарисувани от големия художник Александър Добринов.
Лолова припомни и че испанецът Хосе Санча е създател на емблемата на Сатиричния театър - прочутото кукерче с камшика. "Той започна да го изработва не от главата, а от чатала, защото там е силата" разсмя публиката легендарната актриса.
След което сподели, че се прекланя пред великия Георги Калоянчев. "Той цял живот беше женен за прекрасната Валя - тя готвеше прекрасно и в тяхната къща се е яло до насита. И аз съм се хранила там", разказа Лолова.
„Калата беше невероятно надарен от природа и от град, и от националност. Играла съм с него безкрайно много пъти, той беше като руда, която се самопречиства и издава луда енергия. Когато не бяхме с него на сцената, всички актьори се събирахме зад кулисите засмени до уши от радостта на хумора му и разплакани от красотата на дарбата му. Радвам се, че получавам награда на негово име. Нямам определение Калата какво е, но той беше щастлив само по време на игра, той беше бурлакът, който теглеше целия театър на гърба си, играейки най-тежката роля и ако се налага, теглеше и автора, и режисьора, и всички останали в залата. Защото той беше прекрасен. Светла му памет!” Той трябва да е някъде горе и да вика: „А млъкни малко, бе! Абе хората се измориха да стоят толкова дълго време прави", продължи в шеговит тон звездата на Сатирата.
А актьори и зрители близо половин час стояха на крака, за да изслушат нейната вълнуваща и искрена изповед за театъра, за живота и за професията. Често думите й бяха прекъсвани от бурни аплодисменти. "Аз на 22 години бях майката на Стоянка, която беше на 34", разсмя за пореден път залата Татяна Лолова. След което се оттегли от микрофона с танцова стъпка, показвайки, че макар и на достолепна възраст не е загубила форма и все още може да танцува.
В шеги и закачки се проведе церемонията по връчването на хумористичните награди. Под формата на телевизионно предаване наречено „Мента, глок и валериан” водещите Александра Сърчаджиева и Калин Сърменов пренесоха зрителите в 2069 г., а в концерта-спектакъл участва цялата трупа на Сатирата.
След половин век Европа вече ще се е изнесла на Марс, но на Стария континент ще си останат две нации – българите, защото сме големи патриоти, а отчасти и защото 82% от населението е с ТЕЛК, и част от британците, които все още се чудят какво да правят с Брекзит. В подобна атмосфера, в която България вече се е разпростряла на всичките морета, от които има нужда, за пети път председателства Европейския съюз, за двадесети път домакинства Световното по футбол и за петдесети „Евровизия”.
През 2069 г. „Даунинг стрийт” ще е продължение на софийската „Солунска”. Ремонтът на „Граф Игнатиев” обаче все още няма да е приключил, а плочките за улицата ще се внасят от съседката Русия. Ани Вълчанова влезе в образа на британския премиер Тереза Мей, а Албена Павлова като столичната фея, повелителка на паветата Йорданка Фандъкова, а Кирил Ефремов като Николай Банев. Парчета на АВВА, изпълнени на живо качиха позитивните емоции в залата.
Оказа се, че всъщност всички „герои” на нашето време продължават да бъдат „герои” и след половин век. Британският премиер Тереза Мей продължава да се чуди дали Великобритания да остане в ЕС, а поредният главен прокурор на България продължава да издирва братя Галеви. Семейство Арабаджиеви продължава да е в затвора, но зад решетките попада и премиерът.
„Златният Кукерикон” за млада надежда отиде при Христина Джурова за ролята на Айна в спектакъла „Семеен съвет” в Театър 199.
Големият победител на вечерта стана Теди Москов, тъй като негови постановки бяха отличени с общо три награди. Самият режисьор обаче не присъства на церемонията.
Сатиричният приз за женска роля грабна Ирини Жанбонас за ролята си на Елизе в спектакъла „Аз обичам, ти обичаш, тя обича” от Теди Москов и Симон Шварц, вдъхновен от филма на Еторе Скола „Обичахме се толкова много” в Малък градски театър „Зад канала”. За същата постановка Москов получи наградата за режисура.
Валентин Танев взе „Златен Кукерикон” за мъжка роля за изпълнението си в „Коя гад изяде кашкавала” пак на Теди Москов в съавторство със Симон Шварц и актьорите от постановката, вдъхновени от филма на Еторе Скола „Грозни, мръсни, зли”, в Драматичния театър в Русе.
Наградата за най-добър комедиен спектакъл отиде при Театър „Възраждане” за постановката на Лилия Абаджиева „Защото на мама така й харесва“ от Жолт Пожгаи, като приза получи директорът на театъра Роберт Янакиев.
Сатиричният театър реши да отличи с извънредна награда за индивидуално театрално постижение Ива Тодорова за авторския й моноспектакъл „Приятно ми е, Ива” в Театър 199. Само преди дни актрисата получи и две статуетки „Икар” за главна женска роля и за драматургия.
Всеки спечелил „Златен Кукерикон” получаваше от Албена Михова и шишенце с глог, валериан и мента „за светли дни”.
Сатиричният театър раздаде и анти награди – „Златно звънче”, които по думите на Калин Сърменов са всъщност награди за тъпотия. „Светът щеше да е по-примамливо място, ако всеки тъпак имаше звънче и се отличаваше”, обясни шеговито директорът на Сатирата.
Със „Златно звънче” заради многобройните си издънки бяха отличени вицепремиерът Красимир Карачаканов, шефът на Футболния съюз Борислав Михайлов, Столична община, както и всички, които съсипаха българския туризъм и всички блюстители на закона. Най-мащабната анти награда на вечерта беше под формата на 7 милиона и 824 хиляди звънчета, които да си окачат всички българи, „за да можем винаги да разпознаем тъпаците”.