Скандал: Най-крадливият митничар дерибейства на "Лесово"
Илия Илиев-Туча е създал стройна схема за рекет, събира по над 800 000 евро месечно
Ръководител от разбита ОПГ в Митница „Бургас“ – Илия Илиев, известен с прозвището си Туча, продължава да е ключов фактор в митническите афери у нас. Въпреки че бе осветен, в момента Туча деребейства като началник на Митнически пункт „Лесово“, прибирайки безцеремонно сериозни суми.

Илия Илиев-Туча е изградил стройна схема за кражби на пункта "Лесово"
Компрометираният митничар е един от началниците на звена, задържани през ноември 2014 г. от специализираната прокуратура и ДАНС със стотици хиляди левове в различна валута. Пачките са събирани от рекет над превозвачи и физически лица. Десет години по-късно Туча отново работи на Лесово, но вече е издигнат за началник пункт Начинът на работа и похватите обаче остават същите, категорични са информатори от приходната агенция.
През ноември 2025 г. в Румъния беше заловен камион с контрабанден микс, пропуснат през подопечния му пункт „Лесово“ без абсолютно никакъв контрол. Заловени бяха 131 бойни пистолета, 169 800 къса цигари и 610 кг нарязан тютюн за пушене. Със знанието на Илиев няколко дни преди това поради липсата на какъвто и да е контрол през пункта "Лесово" безпрепятствено напуска камион, който по-късно е открит от службите празен на територията на Република България.

Илия Илиев
Според запознати, Илия Илиев чрез умел контрабанден инженеринг разпределя между звената целия поток. Смяна А, която се ръководи от Пепа Терзиева, е с ресор препарати за растителна защита, цигари, извънгабаритни товари и документални измами.
Смяна Б, ръководена от Димитър Шопов – Шопа, участник в същото ОПГ, в което и Туча от 2014 г., движи контрабанда на текстилни изделия, парфюми и злато за Молдова и Украйна. При акцията през 2014-а агентите на ДАНС откриха в него 43 000 долара в брой.
Смяна В, управлявана от Пламен Петров, по прякор Пацо Пръднята, е ангажирана с карго товари, с камиони към цяла Европа с текстил, фалшиви парфюми, фреон и препарати за растителна защита.
Смяна Г, водена от Красимира Йотова, няма висок кредит на доверие от Илия Илиев, но също е ангажирана с преминаването на всякакъв тип стоки, поради финансовите изисквания към всички служители на пункта от самозабравилия се началник.
Така създадената организация на работа води до огромен финансов поток към Туча. Според източници на Lupa.bg месечно корумпирания митнически началник разпределя сумата от над 800 000 евро. Според запознати контролът умишлено се неглижира. Повечето резултати и задържания на стоки са по линия на Централно митническо управление, МВР или службите за сигурност. Обръща се внимание само на пропускателна способност.
Туча съзнателно дирижира този ред на работа с цел рекет над превозвачите и обезпечаване на контрабандни канали.
И още малко детайли – от половин година няма функционираща рентгенова система на пункта. Защо ли?! За капак не се слагат адекватни служители на линиите за митнически контрол на товарния трафик, за да извършват реални проверки. На лек трафик работят едни и същи инспектори, въпреки Системата за определяне на работни места – СОРМ, които също пропускат контрабанда на парфюми, текстилни изделия, злато, тютюневи изделия и други стоки, в леки автомобили, микробуси и автобуси, принуждавани от Илия Илиев - Туча.
Митнически служители на входните и изходни точки на пункта не дават наряди с цел безпроблемно преминаване на всякакви превозни средства и стоки, което води до съзнателно размиване на отговорност.