Скандал: Шеф на медицински център на ИСУЛ стана част от имотна измама

Според ограбените собственици д-р Матей Гаврилов е придобил апетитен парцел в "Княжево" чрез фалшиви документи 

15:10 - 07 Февруари 2025
4135
Скандал: Шеф на медицински център на ИСУЛ стана част от имотна измама

Д-р Матей Гаврилов е придобил апетитен имот в "Княжево" чрез измама. Милена Шуманова, която е била собственичка на парцела, твърди, че медикът го е заграбил чрез фалшиви документи. Проверка на Lupa.bg показва, че в момента лекарят е шеф на медицински център на ИСУЛ.

Ето историята на жената.

Милена Шуманова и сестра ѝ наследяват имот до къща на Матей Гаврилов в столичния квартал „Княжево”. Получават го чрез завещание от първата им братовчедка, която умира през 2007 година. По това време апетити към парцела има колега на Гаврилов - д-р Румен Бързанов. Съдът доказва, че той е представил неистински документ - запис на заповед, според който вече починалата жена му е дължала 65 000 лв. Така имотът е бил възбранен от частен съдебен изпълнител.

„Матей Йотов Гаврилов и Румен Бързанов са приятели и познати от здравната система. Тъй като Матей е имал голям апетит към нашия имот и с Румен са имали някаква връзка, са решили по този начин да вземат имота”, обяснява пред Нова тв Милена Шуманова, която е наследник на имота.

„Румен Бързанов казва, че е дал 65 000 лева на братовчедка ми, като не уточнява точно за какво. Дадени са ѝ 65 000 лева. Но тя този човек нито го знае, нито го познава. Тя не знае за този запис на заповед, никога не се е подписвала и не е получавала такава сума от този човек”, казва Шуманова.

Според адвокатът на Милена Шуменова Мария Кадаиамандиева двамата обявяват в завещанието, че официално са наследници и получават съобщение от съдебния изпълнител, че са конституирани като длъжници по дело и дължат на взискателя сумата от 70 000 лева плюс лихви и разноски. „Делото продължава около 12 години и приключва със съдебно решение, в което е признато, че записът на заповед е неистински, тоест задължението не е доказано”, посочва още юристът.

Румен Бързанов, който е представил неистинския документ, живее в Костинброд.  На въпрос как е научил за имота в "Княжево" и дали информацията не e дошла от колегата му Матей Гаврилов, чиято къща се намира в съседство, той отговаря: „На тези въпроси се отговаря в съда. Няма да давам обяснение на вашите въпроси”, заяви той.

Съдът доказва също, че подписът, който стои върху документа, според който Марика Христова дължи 65 000 лв. на Румен Бързанов, не е неин. „Това не е нейният подпис. Доказано е, че е фалшифициран. Делото е спечелено”, казва Шуманова.

След години съдебни дела наследниците на имота доказват, че документът, представен от Румен Бързанов, е неистински и частният съдебен изпълнител вдига възбраната. Сагата обаче не приключва дотук. „Докато един ден констатират, че на дворната врата има поставена табелка, ако не се лъжа "частен имот" и е сменен катинара. И проследихме извършените действия и разбрахме, че едно лице е признато за собственик на имот по силата на упражнявано владение върху него. Нотариус го е признал за собственик по давност”, посочва адвокатът.

Новият собственик на имота се оказал Румен Бързанов. Придобил го е през февруари 2022 г. , като представил документи, че години наред го е стопанисвал. Той е завел и трима свидетели в съда, които да потвърдят, че се е грижил за имота.

Прави впечатление, че единият от свидетелите, който е потвърдил пред съда, че Бързанов се е грижил за имота, е колегата му Матей Гаврилов, който има къща в съседство. Други съседи, които живеят до въпросния имот разказват, че никога не са виждали Румен Бързанов там.

„Този човек никога не съм го виждал тук. Не го познавам. Ако се е грижил толкова усърдно и продължително -  няма как да не съм го забелязал. Все пак ни дели една мрежа... ограда между двата парцела. Със сигурност щях да го видя или аз, или родителите ми, тъй като ние живеем заедно в една къща”, разказват съседи.

След като придобива имота през февруари 2022 г. в рамките на няколко месеца, Румен Бързанов го продава на възрастно семейство от София. Те от своя страна го прехвърлят на Матей Гаврилов. А той го дарява на една от дъщерите си.

„Този Румен Бързанов, който толкова иска да се сдобие с нашия имот, го продава за 2-3 седмици на 80-90-годишни хора, а те - за две - три седмици как намериха г-н Матей Йотов, не мога да ви кажа. Имотът е продаден на него”, казва Шуманова.

Въпреки че Милена Шуманова е законен наследник на имота, плащала е данъците му и е доказано, че са опитали да ѝ го вземат по незаконен път, решението на първоинстанционния съд е в полза на двамата лекари. „На първа инстанция отхвърлиха предявения иск за собственост”, обяснява адв. Карамандиева.

Д-р Матей Гаврилов не само по нечестен път придобива имоти, но и печели конкурси за управител, твърдят негови колеги. През февруари миналата година той стана шеф на медицинския център на ИСУЛ, преди това е оглавявал МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТЪР ЗА СПЕЦИАЛИЗИРАНА ИЗВЪНБОЛНИЧНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ ПО БЕЛОДРОБНИ БОЛЕСТИ, показва проверка на Lupa.bg.

Колегите му твърдят, че той заема апетитни постове по втория начин и за това през март миналата година са излезли на протест:

"Ние разбрахме от Търговския регистър, че имаме нов управител", казват медици от ИСУЛ. Провеждането на конкурса е наредено на 8 декември 2023 г. Първоначално кандидатът е един - а именно тогавашният управител - доц. Виктория Жекова, която управлява центъра в продължение на 18 години. Впоследствие срокът за кандидатури се удължава - тогава се появява и втори участник - д-р Матей Гаврилов, който печели конкурса с преднина в оценката в рамките на няколко стотни.

"Не беше спазена заповедта на министъра. Министърът умишлено спря всички конкурсни процедури преди ротацията и нашата болница влиза в заповедта и редно беше да не се провежда конкурсът. ", каза Донка Вълчева. Според служителите на центъра никъде не са обявени критериите и методиката за оценяване на кандидатите. Освен това не е публикуван и съставът на комисията, оценяваща кандидатите, както и не са оповестени мотивите за формиране на оценките на двамата кандидати, твърдят още те.