След 36 години: Боряна Калейн донесе на България европейска титла на обръч (СНИМКИ)

Абсолютната шампионка в многобоя Стилияна Николова остана със сребро на обръч, а 16-годишната дебютантка Елвира Краснобаева се пребори за бронз във финала на лента

Актуални новини
15:00 - 26 Май 2024
3546

България приключи индивидуалната надпреварата на 40-то Европейско първенство по художествена гимнастика в Будапеща с още една титла, един сребърен и два бронзови медала. Това стана пред погледа на президента Румен Радев, който е на официално посещение в Унгария и пристигна в зала "Ласло Пап" за финалите при жените, за да подкрепи българските гимнастички.

Радев бе в компанията на президента на Европейската гимнастика Фарид Гаибов (Азербайджан).

В първия финал на обръч - Боряна Калейн спечели златото, а абсолютната европейска шампионка в многобоя от вчера Стилияна Николова взе сребърното отличие. Това е първа европейска титла на обръч за България от 1988 година, когато Бианка Панова печели златен медал на еврошампионата във Финландия.

Калейн изигра отлично композицията си и получи оценка от 35.250 точки (18.5 трудност, 8.300 изпълнение, 8.500 артистичност, 0.050 наказание). За нея това е второ злато след това в отборната надпревара при жените. От българския щаб подадоха контестация за трудност с тяло, която не беше уважена.

Златната медалистка в многобоя от вчера Стилияна Николова също представи силно съчетанието си и съдиите й дадоха 34.950 точки (18.1, 8.400, 8.450). Отново България подаде контестация за трудност с тяло, която беше отхвърлена и оценката остана същата. Възпитаничката на Валентина Иванова взе трето отличие от състезанието в унгарската столица.

Трета в този финал се нареди Таисия Онофричук (Украйна) с 34.900 точки, която днес празнува рожден ден. Европейската вицешампионка в многобоя София Рафаели (Италия) направи сериозни грешки и остана последна с 30.450.

Втората индивидуална надпревара бе на топка. В този финал България бе представена само от 18-годишната Стилияна Николова. Шампионката от многобоя изигра без изпускания и груби грешки съчетанието си, но съдиите необяснимо я ощетиха сериозно и й отредиха петото място. Възпитаничката на Валентина Николова получи за изпълнението си 33.550 точки (16.9 трудност, 8.200 изпълнение, 8.450 артистичност), след като за същото съчетание снощи дадената й оценка бе - 37.200 точки.

Италианката София Рафаели взе титлата на топка с 35.350 точки. Представителката на домакините Фани Пигницки се нареди втора с 34.850 точки и завоюва първи медал в кариерата си от шампионат на Стария континент. Даниела Муниц (Израел) спечели бронзово отличие с 34.250 точки.

Последва индивидуалната надпревара на бухалки. В нея сред осемте финалистки бяха Боряна Калейн и 16-годишната дебютантка при жените в националния отбор Елвира Краснобаева.

Абсолютната европейска шампионка от Баку 2023 Калейн допусна неточност в края на изпълнението си и беше оценена с 32.900 точки, от които 16.6 за трудност, 8.000 за изпълнение и 8.300 за артистичност, предаде БТА. Оценката обаче бе достатъчна за Боряна да грабне бронзовия медал.

Краснобаева направи сериозни грешки с излизане на уред извън килима и се класира седма в този финал с 30.900 точки (16.0, 7.350, 7.850, 0.300).

Европейска шампионка на бухалки стана Даниела Муниц (Израел) с 33.400 точки, а втора се нареди Лиляна Левинска (Полша) с 32.950 точки, която завоюва първо отличие в кариерата си от първенство на Стария континент.

В последния индивидуален финал от Европейското първенство на килима в зала "Ласло Пап" излязоха Стилияна Николова и Елвира Краснобаева.

Николова получи оценка от 33.500 (D.16.600; A. 8.500; E. 8.400) и остана на крачка от почетната стълбичка, завършвайки на четвърта позиция. Въпреки грешките си на бухалки, 16-годишната Елвира, която е родена в Санкт Петербург, но от 6-годишна живее и тренира във Варна, успя да се събере и да изиграе съчетанието си без грешки. С резултат от 33.700 (D. 16.800; E. 8.350; A. 8.550) тийнейджърката, която за първи път играе на голямо състезание при жените, спечели бронзовото отличие.

Европейска шампионка на лента стана германската от руски произход Дария Варфоломеев, а сребърният медал остана за италианката София Рафаели.

По-късно днес са финалите при ансамблите на пет обръча и три ленти/две топки с участието на българските грации, които късно снощи станаха европейски шампионки в многобоя.