Срещу €234 млн.: Едно бижу в центъра на Букурещ

Румънците отдавна ни показват как се правят някои неща. Навремето, преди много години там гледаха българска телевизия, а ние им хвърляхме бонбони, дъвки и цигари, преминавайки Дунава и навлизайки на тяхна територия. Пътят след Дунав мост в посока Букурещ беше сред гета и колиби, но днес реалностите са други.
Пътят е прекрасен, сградите са съвсем различни и наистина имаш чувството, че си на европейска територия или по-точно - си на територията на държава, членка на ЕС.
В сърцето на Букурещ има едно прекрасно съоръжение, за което се хвърлиха милиони евро, но си заслужава всеки цент - стадион „Арена Национала“, който си заслужи да приеме мачове от Европейското първенство по футбол, което стартира в петък.
На зеления килим в румънската столица станахме свидетели на исторически събития, значими и за двете нации - Австрия записа първа победа на Европейско първенство (3:1 над Северна Македония), след като от двете си участие до момента на този форум бяха постигнали едва две равенства и четири загуби. Северномакедонците, подкрепяни от близо 5 000 свои привърженици, също записаха името си в златната книга на първенствата на Стария континент - това беше дебютен техен мач на такъв форум, а първото попадение за Червените рисове отбеляза легендарният нападател Горан Пандев.
Многофункционалното бижу за 234 милиона евро приема мачовете на националния отбор на Румъния, финала за Купата на Румъния, както и Суперкупата на страната. Там играе и грандът Стяуа, който сега носи името ФЧСБ.
Финалът на Лига Европа през 2012 г. се проведе именно на него - между испанските Атлетик Билбао и Атлетико Мадрид.
„Арена Национала“ е построен на мястото на стария Национален стадион и е с категория 4 звезди на УЕФА. Старото съоръжение се казваше "Лиа Манолиу" - каквото е и името в момента на целия спортен комплекс около модерния стадион.
"Арена Национала" е изграден за три години - в периода 2008–2011, като капацитетът на стадиона е 55 634 седящи места. Проектиран е от "Gerkan, Marg and Partners", а архитектурата и построяването са възложени на немската фирма Max Bögl и италианската фирма Astaldi. Арената е с прибиращ се покрив, който е на стойност 20 000 евро.
Старият стадион е разрушен между 18 декември 2007 г. и 20 февруари 2008 г., въпреки че символично премахване на местата стана на 21 ноември 2007 г., след като Румъния победи Албания с 6:1 в квалификационен мач за Евро 2008.
Налични са 3600 VIP места, като за пресата са предвидени още 126 места (с евентуално разширяване до 548 места). Стадионът включва около 360 тоалетни и прибиращ се покрив, който може да се отвори или затвори за 15 минути. Освен това е снабден със система за прожектор и 2100 паркоместа.
Дизайнът на покрива е много подобен на този на Националния стадион във Варшава. Тези два стадиона също имат сходен капацитет и възраст.
Стадионът първоначално се предвижда да бъде открит официално на 10 август 2011 г. с мач между отборите на Румъния и Аржентина. На 26 юли обаче южноамериканците официално отменят приятелската среща, тъй като треньорът им Серхио Батиста е уволнен. Така съоръжението е открито на 6 септември 2011 с квалификационен мач от Група D за Евро 2012 между Румъния и Франция.
По време на срещата тревата на терена е повредена напълно за по-малко от 10 минути - доста неловка ситуация предвид сумата похарчена за стадиона. Срещата завършва 0:0 пред 49 137 души.
Най-високата посещаемост на футболен мач, регистрирана на "Арена Национала", е квалификацията за Световното първенство 2014-та между Румъния и Холандия. На 16 октомври 2012 г. присъстват 53 329 души.
Втората най-висока аудитория беше постигната на финала на УЕФА Лига Европа - домакин на 9 май 2012 г. На мача между двата испански отбора - Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао, има на трибуните 52 347 зрители.
На стадиона е имало и редица концерти:
31 август 2012 г. Red Hot Chili Peppers, 47 000
15 май 2013 г. Depeche Mode, 34 729
17 юни 2017 г. Kings of Leon, 35 000
3 юли 2019 г. Ed Sheeran, 48 044
14 август 2019 г. Metallica, 50 319 зрители
А на 11 юни 2023-та има планирано събитие - концерт на Селин Дион.
За финал трябва да се отбележи и още нещо - организацията на домакините на това събитие беше на изключително високо ниво.
Огромно присъствие на полицаи и лекарски екипи, медицински хеликоптер, както и два полицейски, кръжащи постоянно в небето над Букурещ, независимо че двете агитки бяха малобройни.
Разбира се, това не им попречи да се сбият при изравнителния гол на Пандев във вратата на австрийците, но положението беше бързо овладяно от стюардите.
Единствената лъжичка катран в кацата с меда, е част от уличките около стадиона, които типично по нашенски, по балкански, ако щете - приличат на филм на ужасите, или казано по друг начин - наподобяват много примерите от София - "ремонт след ремонта" или "ремонт на ремонта"...