У нас: Трима от четирима са били тормозени в училище заради половата си идентичност
В страните от ЕС случаите на тормоз и насилие спрямо ЛГБТ хората се увеличават
Всеки трима от четирима са били тормозени в училище заради половата си идентичност в България, жалбите към полицията продължават да са малко, а малко над 30% са се сблъсквали с т.нар. практика на „обръщане“, за да ги накарат да променят сексуалната си ориентация и/или половата си идентичност, съобщава Дневник.
Това са част от изводите на последното проучване на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA), в което са се включили повече от 100 хиляди души, определящи себе си като част от ЛГБТ+ общността, от всички 27 страни членки на Европейския съюз и Албания, Република Северна Македония и Сърбия. Подобно проучване е правено през 2012 и 2019 г.
Заключенията от изследването са, че
в страните от ЕС случаите на тормоз и насилие спрямо ЛГБТ+ хората се увеличават,
но на фона на тенденцията все повече хора открито да заявяват идентичността си и да срещат подкрепа от приятели, семейство и учители.
Нивата на дискриминация също са високи, но бележат постепенен спад в страните от ЕС. Училищата са все по-проактивни в отношението си към ЛГБТ+ темите, а младите хора срещат повече подкрепа от своите преподаватели и съученици. Въпреки това тормозът и насилието срещу тях е на рекордно високо ниво.
Ситуацията в България е малко по-различна от общата за Европейския съюз и
резултатите по много малко от показателите се доближават до средните за ЕС.
У нас двойките все още се притесняват да се държат за ръка на публично място или открито да заявяват, че са част от ЛГБТ+ общността.
Ако процентът за Европейския съюз по откритост е 51%, то в България само 27% от респондентите казват, че са открити по темата.
- 75% избягват често или винаги да се държат за ръце с партньора си от същия пол в България. За Европейския съюз са 53%.
- 46% в България избягват често или винаги определени места от страх да не бъдат нападнати. За Европейския съюз това са само 29% от анкетираните
- За близо 50% от хората в България, участвали в изследването, предразсъдъците и нетолерантността към ЛГБТ+ общността са се увеличили през последните пет години. Подобно усещане средно за ЕС имат 53% от анкетираните.
Данните за България показват още, че:
- 55% от ЛГБТ+ хората в България казват, че са криели идентичността си в училище. В ЕС този дял е 49%.
- 21% от ЛГБТ+ хората в България казват, че в училище някой често или винаги ги е подкрепял, защитавал или е защитавал правата им като куиър* човек. Този дял в Европейския съюз е 32%.
- 61% казват, че в училищното им образование никога не са били разглеждани ЛГБТ+ теми и въпроси.
През 2023 г. в България 28% са се чувствали дискриминирани на работа или в търсене на работа. Средният процент по този показател за Европейския съюз е 19%. А половината от респондентите у нас са били дискриминирани поне в една област от живота, като в анализа на агенцията се посочва, че това може да е посещение на кафене, ресторант, болница или магазин. За ЕС този показател е 37%.
Същевременно много малко хора търсят съдействие от страна на полицията – едва един от десет в България е съобщавал за физическо или сексуално нападение, както и за преживявана дискриминация. По този показател България е на нивата, средни в Европейския съюз.
А днес е Международният ден за борба с хомофобията. Отбелязва се всяка година на 17 май. Датата е избрана, защото на този ден през 1990 г. Световната здравна организация изключва хомосексуалността като психиатрична болест от списъка на Международната класификация на болестите.
куиър - обобщаващ, но не масово възприет термин за нехетеросексуалните хора