Уиз Ер спира всички полети от и до Абу Даби от 1 септември

Край на полетите до Абу Даби с Wizz Air от 1 септември 2025 г.
Wizz Air обяви, че преустановява всички полети от и до Абу Даби от 1 септември 2025 г., като изцяло прекратява дейността си в столицата на Обединените арабски емирства.
Нискотарифният авиопревозвач посочва няколко основни фактора, довели до това стратегическо решение:
- Геополитическо напрежение в Близкия изток
- Проблеми с двигателите поради високите температури в региона
- Регулаторни пречки, които ограничават възможностите за растеж
Спират и директните полети от България
Преустановяването на операциите в Абу Даби ще засегне директните полети между България и Абу Даби, включително:
- София – Абу Даби
- Варна – Абу Даби (пусната през март 2025 г.)
Въздействие върху пътниците и маршрути
Още през юни 2025 г. авиокомпанията въведе алтернативни маршрути за полети до и от Дубай и Абу Даби, заради:
- Затваряне на въздушни пространства
- Удължена продължителност на полетите
Технически причини и климатични предизвикателства
Решението е частично продиктувано от проблеми с двигателите Pratt & Whitney, използвани в самолетите Airbus SE, които съставляват целия флот на Wizz Air. Горещият климат води до:
- Ускорено износване на двигателите
- Приземяване на десетки самолети
- Повишени разходи за поддръжка и операции
Главният изпълнителен директор на Wizz Air, Йозеф Варади, заяви, че компанията ще се фокусира върху основните си пазари:
Централна и Източна Европа
Великобритания
Италия
Той допълни, че ще бъдат намалени полетите в горещи и сурови климатични зони, за да се ограничи износването на техниката и разходите.