Украинци мамят с това престъпление
Измамници от Украйна мамят по телефона уж теглен кредит от ОББ, като се правят на добрия чичко полицай с търсене на личните данни на жертвата. Това става ясно от фейсбук пост на Милена Воденичарова, изтърпяла цялата схема.
Обажда ми се днес следовател Добромир Велчев от 2-ро РУ – София. С тежък руски или украински акцент (не ги различавам) ми казва, че съм замесена в престъпление и пита дали познавам Радослав Колев. Отричам аз да знам кой е тоя и Велчев вече по-благо обяснява как са ме спасили от финансова измама, щото Радослав с нотариално заверено пълномощно искал да изтегли 19 000 кредит на мое име от ОББ.
Викам аз браво и питам в това пълномощно каква информация има за мен. Всичко било имало, казва Велчев, ама не можа да ми каже ЕГН-то ми и номера на личната карта, щото Колев, като му задали няколко уточняващи въпроса, се стреснал и избягал.
Аха, казвам, и сега на вас какво ви трябва, да си продиктувам данните ли? Велчев казва, че първо ще прати имейл, на посочен от мен адрес, за да му видя служебната карта и снимка на вазиралия измамник, и после ще продължим разговора.
Праща той, докато говорим, и ме приканва да погледна и да продължаваме нататък. Казвам, че шофирам и не мога да чета имейли и ще му се обадя, като мога да говоря. Да съм му кажела кога ще мога и той щял да звънне, щото линията била обезопасена и можело да не мога да върна обаждане.
Успокоих го, че ще звънна на дежурния телефон на 2-ро РУ и ще потърся следовател Велчев. На моя отговорност било, щото той измамникът можел да иде до съседната банка и там да няма кой да го спре. Викам му, дано има вас кой да ви спре. Затвори.
След 10 позвънявания във 2-ро РУ най-после ми вдигна силно незаинтересован дежурен Чанин. Три пъти го питах за името, Чанин бил. Питам го имат ли следовател Добромир Велчев при тях. Не, нямали, нали вече колегата му ми бил казал.
Обяснявам, че не е казал на мен, явно и други хора е опитал да измами. Предлагам да изпратя имейла, от който псевдо-следователят ми е изпратил видимо фалшивите документи, както и телефонния номер, от който ми звънна ( и който при опит за набиране се оказва, че не съществува), за да се опитат да го проследят.
Да съм отидела да дам писмени показания в районното. Няма как да дойда сега, казвам, и питам не може ли по имейл да изпратя информацията. Да съм пишела на СДВР… и ми затвори. Аз на СДВР ще пиша, но ми се ще да бях малко по-изненадана от абсолютната незаинтересованост на служители на МВР, да пазят хората от измами. Да вършат работата си иначе казано. „Оправиха“ им заплатите иначе миналата година. Чудя се кое е по-опасно – нескопосният опит за престъпление на „следовател“ Велчев или престъпното нехайство на дежурен Чанин от 2-ро РУ на СДВР.
