Урсула: Предлагаме финансов резерв на Украйна в размер на 50 млрд. евро

"Предлагаме финансов резерв за следващите четири години в размер на 50 милиарда евро за Украйна .Резервът ще осигури на първо място перспектива и предвидимост за нашите партньори в Украйна", това каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в свое изявление на днешното заседание на Европейската комисия. Европейската комисия изпратиха до медиите изявление на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен относно резултатите от днешното заседание на Европейската комисия.
Току-що приключихме заседанието на колегиума. Приехме два големи законодателни пакета: Единият беше преразглеждането на Многогодишната финансова рамка, а другият — икономическата сигурност. Искам да коментирам и двете. На първо място, контекстът, в който заседавахме - това е свят, който се е променил драстично. Станахме свидетели на поредица от три години криза след криза. Както всички знаете, тя достигна връхната си точка с войната на Русия срещу Украйна. И усетихме вторичните трусове много болезнено: покачване на цените на енергията, по-висока инфлация, по-високи лихвени проценти. Така че сме в напълно различен свят в сравнение с 2020 г., когато договаряхме Многогодишната финансова рамка.
Разбира се, този свят на множество кризи се отразява и на нашия бюджет. Повече от всякога използваме този бюджет, за да намираме решения на кризите. Използвахме гъвкавост по всяка възможност за преразпределение. Променихме приоритетите си, например два от най-големите фонда. Вече знаете, че променихме приоритетите на NextGenerationEU в полза на REPowerEU — точен и незабавен отговор на енергийната криза. Или да вземем средствата за сближаване, които пренасочихме за подкрепата за украинските бежанци — това беше разработеният от нас пакет CARE. Разбира се, наред с това ние мобилизирахме всяко евро, което можахме, за самата Украйна — знаете темите: коридорите за солидарност, хуманитарните нужди, макрофинансовата помощ. Погледнато в цифри, досега сме отпуснали 30 милиарда евро за Украйна директно от бюджета на ЕС. Разбира се, това първоначално изобщо не е било предвидено в нашата Многогодишна финансова рамка. Ето защо трябва да преразгледаме бюджета си сега.
Разбира се ние сме напълно наясно, че страните членки също бяха засегнати от кризите. А след години на широка публична подкрепа за техните икономики, сега е време за консолидиране на публичните им финанси. Наясно сме и с това. Вземайки предвид всичко, което току-що описах, днес представяме целенасочено и ограничено предложение за абсолютната необходимост. Има три теми: първата е Украйна, втората е миграцията и външните предизвикателства, а третата е запазването на нашата конкурентоспособност.
Относно Украйна: предлагаме финансов резерв за следващите четири години в размер на 50 милиарда евро. Това включва както заеми, така и безвъзмездни средства. Резервът ще осигури на първо място перспектива и предвидимост за нашите партньори в Украйна. Това следва също така да стимулира и други донори да увеличат усилията си. Този финансов резерв ще ни позволи действително да калибрираме финансовата си подкрепа в зависимост от развитието на ситуацията на място. Защото всички знаем, че войната изисква от нас максимална гъвкавост.
Относно миграцията: Мащабът на предизвикателствата изисква да реагираме спешно и бързо. Тук предлагаме на страните членки финансова подкрепа за укрепване на управлението на външните ни граници. Трябва да работим по-интензивно със съседните държави, за да насърчим икономическото им развитие и да ги стабилизираме. Трябва да засилим международното партньорство. Поради това се нуждаем от допълнителен бюджет за сирийските бежанци в Сирия, Ливан, Йордания и Турция; за южния миграционен маршрут; за Западните Балкани; за партньорите по света; както и да запазим капацитета си за реагиране при хуманитарни кризи и природни бедствия. За всичко, което описах, искаме 15 милиарда евро.