В държавния " Терем " започват призводство на дронове камикадзе

Заводът в Костенец беше западащ , но сега преживява разцвет като производител на боеприпаси и пиротехнически изделия

Новини
09:04 - 01 Юни 2024
26198
В държавния "Терем" започват призводство на дронове камикадзе

В държавния холдинг "Терем" започват да правят дронове камикадзе. Безпилотните машини ще се сглобяват в завода "Цар Самуил" в Костенец, който ще произвежда боеприпасите за тях. 

"Става дума за малки дронове,  които ще поразяват цели с помощта на осколъчен или кумулативен боеприпас.  Наричаме ги камикадзе, защото тяхната цел е да унищожат противника, без възможност да се връщат", обяснява директорът на холдинга Калин Димитров в интервю за в. "Българска армия", цитиран от СЕГА.

Безпилотните апарати ще струват 2000 лева, а ще могат да унищожават танкове, струващи 10-15 млн. евро.

Първоначално "Терем" ще сглобява дроновете с части, доставени основно от внос, а постепенно ще преминава към собствено производство на компоненти и ще търси български партньори. Българска фирма например ще доставя батериите, част от електрониката също ще е местно производство.

Опитът от войната в Украйна показва, че към ударните  дронове най-често се прикрепват обикновени боеприпаси. "Терем" планира производството на муниции, специално пригодени за безпилотници. Научно-развойно звено ще работи по създаването на т.нар. умни боеприпаси, както и на различни модификации дронове.

Най-евтините бойни дронове дронове могат да носят и пускат гранати и други леки боеприпаси. По-горен клас са бързите FPV дронове, които носят РПГ ракети с тегло около килограм. По-висок клас са "кръжащите муниции" - дроновете камикадзе, които поразяват бронирана техника. По-мощната им версия може да се ползва за атакуване на сгради и укрепления.

"Терем - Цар Самуил" в Костенец беше западащ  военноремонтен завод, но сега преживява разцвет като производител на боеприпаси и пиротехнически изделия. Конструкторски колектив разработи офанзивна и дефанзивна ръчна гранати, светлинно звукови ръчни гранати, електровъзпламенител за 122 мм реактивен изстрел за реактивна установка БМ-21 „Град“ и др. В началото на годината бе възстановено и т.нар. шнековане на взривни вещества. Шнековане на 122 мм осколъчно-фугасен изстрел се е извършвало в периода 1984 г. – 1988 г.