Верстапен изравни рекорд на Шуми и Фетел

Ред Бул завоюва титлата при конструкторите

07:57 - 24 Октомври 2022
1819

Вече осигурилият си световната титла Макс Верстапен не само спечели Гран при на САЩ, но и изравни рекорд във Формула 1.

Световният шампион от Ред Бул постигна 13-ата си победа за сезона, а преди него същото направиха Михаел Шумахер и Себастиан Фетел. С уточнението, разбира се, че до момента не е имало по-дълъг сезон като брой състезания във Формула 1.

Верстапен трябваше да се пребори с направилия силно състезание Люис Хамилтън, който завърши втори, а топ 3 допълни Шарл Леклер с Ферари, който стартира от 12-а позиция, но си проби път напред и така си гарантира 15 точки в генералното класиране.

Големият губещ в състезанието бе Карлос Сайнц, който тръгна от първа позиция, но още на първия завой бе ударен от Джордж Ръсел. Испанският пилот на Скудерия Ферари спука гума, а от двигателя му започна да тече гориво и така той отпадна от състезанието.

Първото и четвъртото място на Верстапен и Чеко Перес пък бяха достатъчни за Ред Бул да стане шампион при конструкторите, изпреварвайки Ферари. При това само часове след кончината на собственика на австрийския концерн Дитрих Матешиц.