Всеки четвърти българин застрашен от инсулт
Българите продължават да водят негативната статистика на Европа свързана с инсулта както по брой случаи на 100 хиляди души, така и по смъртност. Тревожен е нарастващият брой инсулти в страната, както и все по-намаляващата възрастова граница - международна тенденция, която силно засяга и нашата страна.
По последни изчисления всеки четвърти е застрашен от инсулт у нас, а мозъчно-съдовите инциденти през 2021 г. са регистрирани средно на всеки 12 минути в страната. Това сочат данни на Асоциацията за инсулт и афазия.
Европейската организация за инсулт ESO определя 9-ти май тази година за европейски ден на информираност за инсулта. На стария континент с тази дата се отбелязва и годишнината от приемането на Европейския план за борба с инсулта с хоризонт до 2030 г. По инициатива на Асоциацията за инсулт и афазия, Министерството на здравеопазването на България прие с декларация този план и в последните две години се разработва национален стратегически документ.
Темата на тазгодишната европейска кампания "Живот след инсулт" е израз на усилията на ангажираните с проблема - обществото да възприеме различни гледни точки към сложните проблеми как да бъде осигурен качествен живот на преживелите инсулт.
Инициативата на Асоциацията за инсулт и афазия се реализира в страната със съдействието на повече от 100 общини, разположени във всички 28 области. Всяка от общините допринася за повишаване информираността за превенция на инсулта и за възможностите за използване на предоставяните от тях общински и социални услуги във връзка със заболяването. Националната кампания обединява усилията на Асоциацията за инсулт и афазия с тези на съсловните лекарски организации в страната, болнични и рехабилитационни центрове, Българският червен кръст, редица бизнес организации и изявени личности.