Всяко шесто парфюмче у нас менте

€117 милиарда губи бизнесът в Европа от продажба на фалшификати

Новини
13:35 - 06 Юни 2019
1937
Всяко шесто парфюмче у нас менте

Икономическите субекти в ЕС губят до 117 милиарда лева годишно от продажбата на фалшификати в 11 основни икономически отрасъла, а в България тодишните загуби поради фалшифициране и пиратство се оценяват на 809 милиона лева, което се равнява на 15,5 на сто от продажбите. Това съобщава офисът на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) в София.

Наличието на фалшифицирани стоки на пазара води до приблизителна загуба от 13,6 милиарда евро годишно за отрасъла на козметиката и личната хигиена в ЕС. Това се равнява на 10,6 на сто от всички продажби в отрасъла. В България приблизителната загуба за отрасъла на козметиката и личната хигиена е 108 милиона лева, което се равнява на 17,6 на сто от всички продажби в отрасъла.

Фалшифицирането е атрактивно за престъпните групи заради леките присъди и високата възвращаемост на вложените ресурси. Начините на действие на тези групи стават все по-сложни с развитието на технологиите и на каналите за разпространение, наред с разширяването на гамата от продукти, които се фалшифицират.

Бизнес моделите, които прилагат фалшификаторите, използват предимно интернет за разпространението на продуктите и за рекламиране на разпространението и потреблението на незаконно цифрово съдържание.

Интернет сайтовете, които продават фалшифицирани стоки печелят от допълнителните постъпления от реклами, които са както за високо рисково съдържание (съдържание с ограничение за възраст, хазарт и опасен софтуер), така и за законни търговски марки, които по този начин търпят двойни щети от рекламирането на такива сайтове (щетите за собствените им търговски марки, като и вреди от предоставеното доверие за уеб хостинг).

Отрасълът на облеклото, обувните изделия и принадлежностите е най-големият от всички проучени по отношение на обем на продажбите и заетост. Според оценката нереализираните продажби в отрасъла в целия ЕС заради фалшификация се равняват приблизително на 55,5 милиарда лева всяка година или на 9,7 на сто от всички продажби.

В България нереализираните продажби поради фалшифициране в отрасъла на облеклото, обувните изделия и принадлежностите се оценяват на около 199 милиона лева годишно или на около 16,2 на сто от продажбите.