Вторият F-16 кацна в авиобаза „Граф Игнатиево“ (СНИМКИ)

Новини
20:18 - 08 Юни 2025
2581
Вторият F-16 кацна в авиобаза „Граф Игнатиево“ (СНИМКИ)

Вторият български изтребител F-16 Block 70 кацна в авиобаза „Граф Игнатиево“ в Пловдив.

Самолетът кацна в 15.26 часа в Трета авиационна база в с. Граф Игнатиево и бе посрещнат от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командира на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев, изпълняващия длъжността командир на Трета авиационна база полковник Методи Орлов и личния състав на авиобазата.

Вторият самолет F-16 Block 70 е боен, едноместен, с борден номер 313. Предстоят процедурите по техническо и летателно приемане на техниката, съобщиха от МО.

През април в страната ни пристигна първият самолет F-16 Block 70, който е учебно-боен. До края на 2025 г. в изпълнение на договора от 2019 г. страната ни ще получи общо осем такива самолета.

Военновъздушните ни сили ще разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато в страната ще бъдат доставени още осем самолета по втория договор.