Йерусалим притихна на Великден
Сигурността в Стария град, разположен в анексирания Източен Йерусалим и дом на свети места за юдеи, християни и мюсюлмани, е засилена
Снимка: БГНЕС
В обикновено оживените улички на Стария град в Йерусалим на Великден цареше тишина, тъй като празникът беше засенчен от войната и ограниченията за достъп до храма „Възкресение Христово“, където вярващите отбелязват разпятието и възкресението на Христос, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
По маршрутите към църквата, където християните вярват, че Исус Христос е бил разпнат, погребан и възкръснал, полицията на контролно-пропускателни пунктове проверяваше малкия брой поклонници, на които беше позволено да се доближат до мястото.
Всички магазини в района бяха затворени, което засилваше усещането за пустота.
„Честит Великден“, каза латинският патриарх на Йерусалим, кардинал Пиербатиста Пицабала, малко след изгрев слънце, когато влезе в храма, заобиколен от малка група духовници.
Навън малко католици и православни християни се опитваха да стигнат до църквата, но бяха държани на разстояние от силите за сигурност.
„Как може да ми казвате, че не мога да отида на църква – това е недопустимо“, каза католик от Тел Авив, който в предишни години е присъствал на великденските служби там.
Сигурността в Стария град, разположен в анексирания Източен Йерусалим и дом на свети места за юдеи, християни и мюсюлмани, е засилена.
Израел също наложи ограничения върху големи събирания като предпазна мярка заради постоянната заплаха от удари в условията на продължаващата война в Близкия изток.
На Цветница кардинал Пицабала беше възпрепятстван от израелската полиция да влезе в храма „Възкресение Христово“ за литургия, което предизвика възмущение, преди премиерът Бенямин Нетаняху да разпореди да му бъде позволено да влезе.
От началото на войната на 28 февруари отломки от ирански ракети или от прехващащи ги системи са падали в Стария град, включително в близост до храма „Възкресение Христово“, джамията „Ал-Акса“ и в еврейския квартал.
Повечето палестински християни принадлежат към православната вяра, която отбелязва Великден на 12 април.
Но за много други християни ограниченията върху богослуженията са лишили празника от съдържание.
„Много е трудно за всички нас, защото това е нашият празник... Наистина е тежко да искаш да се помолиш, а да дойдеш тук и да не намериш нищо. Всичко е затворено“, каза 44-годишната Кристина Тодерас от Румъния.
Както и много други вярващи, тя се е примирила да гледа литургията от храма по телевизията.
Отец Бернар Поги, който се подготвяше да присъства на служба в друга църква близо до светото място, заяви, че разбира мерките за сигурност, но добави, че „все повече изглежда, че има неравномерност в начина, по който се прилагат законите“.
Вътре в храма „Възкресение Христово“ богослуженията се провеждаха при затворени врати пред много малко събрание – далеч от обичайните тълпи, които обикновено се събират.
Из Стария град, където обикновено по Великден звучат химни и се провеждат шествия, сега се чуваха само тихи разговори между вярващите, които се придвижваха дискретно по тесните улички.