Йотова може да помилва Иванчева , ама може и да не я помилва

Вицепрезидентката не обясни точно от какво зависи решението ѝ за "жеста"

Новини
18:41 - 27 Юли 2025
2759
Йотова може да помилва Иванчева, ама може и да не я помилва

"Може да помилвам Десислава Иванчева, може и да не я помилвам", заяви вицепрезидентката Илияна Йотова по Нова тв. Тя съобщи, че миналата седмица в президентството е получена личната молба на Десислава Иванчева да бъде помилвана и че скоро ще има отговор.

На въпрос дали е хуманно настроена към затворничката, Йотова каза: Да, като напомни, че помилването не е оправдателна присъда, защото "комисията по помилването не е съд". Казусът с помилването на Десислава Иванчева е в президентството още от 2022 г. Оттам обаче не решаваха въпроса с обяснението, че помилване можело да има само ако са изчерпани способите на съдебната система.

Вицепрезидентката не отговори ясно дали би се кандидатирала за президент, както вече се говори в БСП да я издигнат. Безпокои я, че само партии говорят за това и допуска, че искат да "опитомят президентската институция". Иначе заяви, че "България е готова за жена президент". Йотова отрече да е обсъждала с президента Радев дали да се кандидатира. Не е обсъждала с него и въпроса дали той смята да направи политически проект. "Аз все още съм член на БСП", подчерта вицепрезидентката. 

За договора с "Боташ" тя напълно оневини президента Радев. Той нямал отношение към онова, което пише в  него. Единственото, което е направил, е да говори с президента Ердоган за достъпа до турските терминали. 

Йотова не пропусна да отправи остра критика към управляващите заради излизащата от контрол ситуация с пожарите у нас.

„Ядосах се, защото Желязков, който е на официално посещение в Молдова, всъщност в изказването си ни обясни, че причината е хорската немърливост. Сигурно е много прав, но нима с това си изчерпва коментара на премиера относно проблема", попита Йотова.