Юрист: Пациентите ще бъдат обезщетени при нежелана реакция от ваксината

Новини
16:25 - 05 Януари 2021
3821
Юрист: Пациентите ще бъдат обезщетени при нежелана реакция от ваксината

“Няма как от правна гледна точка при нежелани реакции, които са извън кратката характеристика, пациентът да остане необезщетен”, заяви в предаването „Лице в лице“ по bTV адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.

По думите й, първо трябва да се изследва защо са възникнали нежеланите реакции. „Възможно е да са възникнали, защото ваксината е неправилно поставена, т.е. в противоречие с изискванията, които има към лекарите. Възможно е проблемът да идва от дистрибутора, от неспазване на правилата за добра дистрибуторска практика и съхранение – тогава натам ще насочим претенцията си.”

“Когато някой бъде увреден в резултат на нежелана постваксинална реакция, която не е включена в кратката характеристика и пациентът не е знаел за нея, тогава по силата на правила и принципи в правото отговорност се носи, защото има противоправно увреждане което е настъпило в тежест на пациента, обясни адвокатът. В някои държави от Европа, в САЩ и Канада има фондове, които обезщетяват пациентите в подобни ситуации, но у нас няма такъв фонд”, допълни Мария Шаркова.

Във връзка с притеснения относно текста в декларацията за информирано съгласие, че пациентите са запознати с взаимодействието на ваксината с други лекарства, а такива взаимодействия не са посочени, адвокатът обясни, че този тип ваксина не си взаимодейства с други лекарства.

„От специалисти фармацевти, с които съм се консултирала, знам, че този тип ваксина не си взаимодейства с други лекарствени продукти. Няма нищо тревожно. Този текст го пише, защото това е утвърден модел на информирано съгласие от министъра на здравеопазването и се отнася за всички ваксини”.

По отношение на информираното съгласие, Мария Шаркова обясни, че когато ни поставят ваксина или ни извършат интервенция, ние черпим ползи – ще бъдем защитени, ако ни лекуват – ще се подобри нашето здраве.

„Нормално е да носим и някои рискове. След като ще бъдем защитени от Covid-19, нормално е да имаме някакви реакции – локална болка например. Информираното съгласие прехвърля риска към пациента, но само по отношение на тези нежелани реакции, които са описани в кратката характеристика. Ако получи реакции, които не са описани по някаква причина – той ще бъде обезщетен“. Информираното съгласие не означава, че пациентът е освободил някой от отговорност, допълни адвокатът.

Във връзка с възможното въвеждане на изискване за ваксина при полет със самолет, Мария Шаркова каза, че и сега има такива изисквания за влизане в някои държави – например да имаме ваксина срещу жълта треска или менингит.

„Когато някой ни кара на направим нещо, с което не сме много съгласни – можем да кажем, че се нарушава наше право, но когато говорим за защитата на околните, за ползите за общественото здраве, трябва да знаем, че е възможно дадено наше право да бъде нарушено. Въпросът е тези ограничения да бъдат пропорционални“.

Важно е как ще бъде формулирано това ограничение – то не бива да е дискриминаращо, да е унизително или прекалено ограничително. То трябва да е насочено да опази права, които имат превес над личния ни комфорт, така както в момента сме ограничени да посетим ресторант, но това се обосновава с ползите за обществото, допълни Мария Шаркова.