За шест години печалбата на болниците се е увеличила 6 пъти

Лечебните заведения в Пловдив и Варна изпреварват София по приходи през 2021-а

Новини
17:56 - 13 Февруари 2024
3858
За шест години печалбата на болниците се е увеличила 6 пъти

За шест години печалбата на болниците се е увеличила шесткратно, същевременно загубата им е силно волатилна, сочат резултатите от анализа: "Финансово състояние на българските болници: Приходи и разходи, активи и пасиви на държавните и общински болници" на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Проучването обхваща 68 са държавни и 121 - общински болници, като на този етап в него не е засегната дейността на частните лечебни заведения. 

В края на 2021 г. печалбата на болниците достига 68 млн. лв. през 2021 г., като близо 2/3 от нея е в болниците с преобладаващо държавна собственост. Положителен финансов резултат e постигат 72% от държавните и общинските болници - общо в 132 лечебни заведения.

"Общото повишаване на печалбата в болниците след 2018 г. е ускорено, което вероятно свидетелства за доброто управление в тях и по-доброто финансиране по време на ковид кризата и след нея", пише в анализа.

С най-голяма печалба е най-голямата държавна болница в страната - УМБАЛ "Св. Георги", Пловдив (9 млн. лв.),

а от общинските - МБАЛ "Княгиня Клементина", София (1,3 млн. лв.). В сравнение с 2015 година финансовото състояние на болниците се подобрява - тогава на печалба са били 52% от държавните и 43% от общинските болници. Икономистите са на мнение, че вероятно финансирането на дейностите свързани с лечение ковид-19 е било относително високо на фона на допълнителните разходи по осъществяването му.

В същото време загубата на болниците през 2015-2021 г. е силно волатилна и докато в началото на периода намалява за няколко поредни години, през 2020 г. и 2021 г. се повишава до около 40 млн. лв. годишно.

Около 90% от загубата е генерирана в болниците с преобладаващо държавна собственост - това е обяснимо, тъй като те са значително по-големи като обем на дейността.

От всички болници една трета през 2021 година приключват счетоводната година на загуба (28%).

Болниците на загуба са тези, които са изпитали по-големи затруднения през последните две години от ковид кризата. Най-голяма загуба за 2021 година от държавните болници реализира МБАЛ "Лозенец", София - 18 млн. лв.6, а от общинските - СБАЛО "Св. Мина" (678 хил. лв.).

Приходите на болниците в страната се удвояват

Общите приходи по отчетите на болниците достигат близо 3 млрд. лв. през 2021 г., като 70% от тях са в болниците с преобладаващо държавна собственост. Спрямо 2015 г. те нарастват почти двойно, като процентното увеличение в общинските болници е малко по-високо. Ясно се вижда високият ръст на общите приходи след старта на пандемията от ковид-19 през 2020 и особено 2021 година.

Ръстът на общите приходи е движен основно от увеличение на приходите от основна дейност - това е присъщата на болниците дейност по диагностика и лечение на заболявания, отчитана като нетни приходи от продажба на услуги, пряко заплащани от пациентите и от здравноосигурителни дружества, в случай че лечебното заведение е сключило договор с такива; както и финансирания от НЗОК по формата на плащания за клиничните пътеки. Под формата на "други приходи"

лечебните заведения получават плащания за наеми на помещения, плащания за продажби на активи, промяна в запасите и други.

Финансовите приходи на болниците обаче са силно ограничени. Общият им размер за 2021 г. за държавните болници е 6 млн. лв., а на общинските - около 430 хил. лева. Това са най-вече приходи от лихви на депозити в банки, които са съвсем малки, както и приходи от валутни разлики, обезценка на финансови активи и дивиденти и други.

Държавните болници с най-големи приходи от оперативна дейност за 2021 година са:

От ИПИ отбелязват, че

за общинските болници водещи по приходи за 2021 г. са петте големи онкологични центъра.

Тези медицински заведения управляват значителен брой персонал и услуги, които извършват, като при тях сериозен фактор за размера на приходи са и високите цени на лекарствата за онкологичните заболявания, които през реимбурсацията от касата и съответно плащанията към доставчиците покачват и общото ниво на приходите и разходите на центровете.

Разходите за персонал са с най-голям дял в отчетите на болниците

Те достигат 1,5 млрд. лева през 2021 година

и представляват около 53% от общите разходи на всички болници.

За целия период (2015-2021 година) нарастването им е почти двойно. Големите болници - най-вече държавните университетски такива - са и очаквано с най-високи разходи за персонал. Важно е да отбележим, че нарастването на разходите за периода се ускорява както в общинските, така и в държавните болници, като за 2021 г. разходите за възнаграждения са се увеличили с 32% в държавните и 37% в общинските лечебни заведения спрямо предходната година.

Разходите за суровини, материали и външни услуги на държавните и общинските болници достигат 1,2 млрд. лв. през 2021 г., като 71% са в болниците с преобладаващо държавна собственост. В тези разходи се включват, освен типичните разходи за електроенергия, вода, консумативи, и специфичните за лечебните заведения разходи за лекарства, медицински консумативи и изделия, импланти, храна и други.