Здравният министър обеща повече спешни отделения

Христо Хинков издаде заповед за забрана за износ на инсулини и антибиотици за деца, а вчера срокът беше удължен с още един месец

Новини
09:12 - 30 Декември 2023
3111
Здравният министър обеща повече спешни отделения

Облекчени условия за специализация, повече средства за спешните отделения и продължаване на важните проекти са част от амбициите на министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков, които посочи той в интервю за БТА.

Не бих казал, че беше неочаквано това, което заварих, когато станах министър, тъй като отдавна следя процесите в здравеопазването и бях наясно с проблемите, които наследявам. Изключително важно е за системата на здравеопазването да има приемственост и последователност, каза още той. Именно затова още в първия ми ден като министър казах, че ще продължа всички започнати проекти, които са важни и структуроопределящи. Един от тях е изграждането на Национална детска болница и съм доволен, че успяхме да придвижим проекта до необратима фаза, посочи министър Хинков.

Що се отнася до проблемите, с които се сблъсках преди половин година - при встъпването ми в длъжност, с много от тях аз и екипът ми успяхме да се справим „в движение“, добави той. Пример за това е дефицитът на лекарства. Само за първите три месеца получихме над 65 сигнала и всеки от тях сме решавали по различни начини – ускорена доставка, пренасочване на количества от други държави членки на Европейския съюз (ЕС), улеснена замяна на аналогови инсулини, посочи министър Хинков.

През ноември издадох заповед за забрана за износ на инсулини и антибиотици за деца, а вчера удължих срока с още месец - до края на януари 2024 г., припомни той.

Европейската инвестиционна банка изготви и ми представи анализ, който оценява нуждите от създаването на Национална детска болница. Предстои да бъде предоставено и резюме, което ще обхваща основните нужди от изграждане на структури за детско здравеопазване, каза министърът. В началото на януари ще бъде сключено споразумение за безвъзмездна консултантска помощ от банката с изготвяне на три стратегически документа – структура, обхват и капацитет; функционална характеристика или техническо задание за проектиране; необходимостта от оборудване и обзавеждане на бъдещата болница. Срокът за изготвяне на тези документи е шест месеца. Междувременно представители на банката ще се срещнат с Обществения съвет по изграждането на бъдещата детска болница, за да обсъдят констатациите и бъдещите дейности, добави той.

Един от проблемите, който може да се появи, е рискът новата болница да изземе кадри от други педиатрични отделения, каза проф. Хинков. В отговор на въпрос дали наистина ще стане така министърът заяви, че бъдещата детска болница ще бъде специализирана – за решаване на тежки проблеми, консултативна, методична, с възможности за лечение на най-високо ниво, което не би могло да се осъществи в други отделения, но това не означава, че цялото детско здравеопазване ще се концентрира в една болница. В бъдещата болница би могло да има и психиатрия, защото в момента детската психиатрия е в плачевно състояние, каза още той. 

Важно беше да се стабилизира дружеството за изграждане на бъдещата детска болница. Бях много атакуван затова, че смених предишния директор на дружеството, но смятам, че за да се ускорят темповете за изграждане на лечебното заведение, трябваше да се направи тази смяна, добави министър Хинков. В момента имам план-график, изготвен от новия директор – посочени са срокове за всички предстоящи дейности по изграждането на болницата. По думите му този план е оптимален, но трябва да се има предвид, че всеки етап от изграждането на болницата, в който се предвиждат обществени поръчки, би могъл да бъде обжалван и това да забави изпълнението на графика. 

И законодателната, и изпълнителната власт са декларирали твърдо своите намерения България най-накрая да разполага с лечебно заведение, осигуряващо цялостни и комплексни медицински услуги за деца. Изграждането е финансово подсигурено и аз, като министър, ще направя всичко, което е в правомощията ми, за да гарантирам качественото и навременно изпълнение на този проект, каза проф. Хинков.

Следващата година ще се опитам да направя така, че да има увеличение на заплащането, което болниците получават за преминал през спешните им отделения пациент, който не е останал на лечение, посочи още министър Хинков и припомни, че в момента за тази дейност те получават по 46 лв., а целта му е сумата да достигне най-малко 100 лв., обеща Хинков.

Инициирали сме такъв разговор с Министерството на труда и социалната политика, но този процес далеч не е толкова бърз и лесен колкото звучи и се оказва, че е нож с две остриета, каза още той. Ако променим категорията, всички пенсионери в системата на спешната помощ няма да имат право да работят, обясни министър Хинков.