Видинската синагога става Културен център "Жул Паскин"
След реконструкцията на храма той ще се превърне в привлекателен туристически обект
Близо три месеца се извършват реставрационни и консервационни дейности на видинската Синагога и адаптацията й в туристически обект "Културен център "Жул Паскин". Реставрацията на 120-годишния културен паметник от национално значение е изключително сложна, каза за БТА Генади Иванов, технически ръководител на обекта, представител на фирмата изпълнител ДЗЗД "Паскен-2020".
Компанията спечели обявената от община Видин обществена поръчка преди година, изработи инвестиционен проект и започна през лятото на тази година строително-монтажни и консервационно-реставрационни работи на обекта. Трябва да упражнява и авторски надзор по време на строителството.
Срокът за изпълнение на всички дейности е 600 календарни дни и те трябва да приключат до края на ноември 2022 г., уточни арх. Ангел Недялков, ръководител на проекта. Стойността на договора е 8,603 млн. лева. Средствата са осигурени по Оперативна програма "Региони в растеж 2014-2020 г." чрез комбинирано финансиране по договор за безвъзмездна финансова помощ и чрез финансов инструмент - договор за инвестиционен кредит, уточни арх. Недялков.
Видинската синагога е една от най-големите в страната. След реконструкцията трябва да се превърне в привлекателен туристически обект и уникален културен център, носещ името на родения във Видин световноизвестен художник Жул Паскин. В еврейската религия, когато една синагога не е използвана като религиозен храм дълго време, тя не може да бъде храм в бъдеще. В този смисъл превръщането на синагогата във Видин в културен център е едно естествено продължение на уникалната сграда на еврейския храм, каза за БТА Стрея Пунчева, представител на видинската организация "Шалом".
Край видинската синагога днес е оживена строителна площадка. Работници връзват арматура, багери и строителни машини подравняват терена, камиони докарват трошен камък. Обектът е във фаза укрепване, съгласно новите норми за земетръс, разказа Генади Иванов. По думите му до момента частично са укрепени основите и шайбите на сградата.
Строи се помощно едноетажно здание в непосредствена близост до синагогата. Изградени са подземните комуникации и връзки за ток, канал, вода, навсякъде е пуснат пожарният щранг. Доставена е необходимата арматура за цялата сграда - от основите до покрива. Работи се по вертикалната планировка и каменните настилки, които ще бъдат изградени впоследствие около сградата. Отлети са фундаменти и колони, положени са тръби за климатизация.
Всичко е отпреди повече от век - тухли, железни решетки, фризове. Сградата е оцеляла до днес благодарение на направения бетонен "скелет" за укрепването през далечната 1983 г. Според Генади Иванов реставрацията на Синагогата е много сложен обект, защото сградата е пред саморазрушаване, отдавна няма покрив и е опасна. Използваните технологии за укрепване са сложни и се различават от прилаганите в обикновени сгради - инжектиране на смоли, анкериране на основи и като цяло на сградата. Бързаме да я покрием, за да може през зимата да се работи вътре, посочи той.