10 села в Димитровградско отново имат вода
Не пийте от чешмата, предупреждават здравните власти
Възстановено е водоподаването в 10 населени места на димитровградска община, но водата може да се ползва само за битови нужди, предупредиха здравните власти.
Второ денонощие на сух режим остават четири общини по поречието на река Марица. Водата там беше спряна превантивно, тъй като 29 животни бяха отровени след водопой.
В канала, от където са пили вода стадото крави, са открити нитрати 350 пъти над нормата.
Следствието прави проверка и в химическия завод, за който се предполага, че може да е причинил замърсяването. От вчера в региона са двама министри на здравеопазването и на екологията.
3260 домакинства от десет населени места в Димитровградска община вече имат вода в чешмите.
Резултатите от изследванията са добри, но на първия етап водата е само за хигиена, каза здравният министър професор Костадин Ангелов:
"РЗИ ще вземе проби от питейната вода в тези населени места, за да докажем, че тази вода е абсолютно безопасна. Когато докажем, че водата е безопасна ще разрешим тя да се използва и за питейни нужди".
В останалите четири общини все още се чакат междинните резултати.
В тези райони вече второ денонощие водата е спряна превантивно заради умрелите 29 животни след водопой край река Марица.
Там в канала са открити нитрати, които са били 350 пъти над нормата, обясни министърът на екологията Емил Димитров и допълни, че се води разследване.
"Има процесуално-следствени действия, които се провеждат на територията на предприятието, което е възможен замърсител. Там също се взимат проби".
Водоснабдяването на 48-те населени места в Хасковска област беше спряно превантивно, когато 29 животни умряха след водопой в канал, който се влива в река Марица.
Селищата, които останаха на сух режим, са били снабдени с два тона минерална вода, а днес се очаква нова пратка от 80 хиляди литра:
"След като излязат пробите от тези шест кладенеца, ако те са отрицателни, тоест доказват, че липсва в тях наличие на някакви вещества, които да са опасни за живота и здравето на хората, тоест ако водата е чиста и безопасна, тази вода ще бъде пусната по мрежата и тя ще стигне до тръбите на хората. След като тази вода стигне, ние ще дадем разрешение тя да бъде използвана само за битови нужди. След като започне използването на водата за битови нужди РЗИ ще вземе проби от питейната вода в тези населени места, тези проби ще бъдат изследвани отново, за да докажем, че тази вода е абсолютно безопасна. Когато докажем, че водата е безопасна ще разрешим тя да се използва и за питейни нужди", обясни по-рано министър Ангелов.
По-рано беше съобщено, че пробите, взети от река Марица, отговарят на нормите и няма опасност от екологична катастрофа.
Под ръководството на районна прокуратура Димитровград е образувано досъдебно производство за замърсяване на водите на река Марица.