100% ръст на сигналите за онлайн престъпления срещу деца

Много е важно да се направят екранни снимки на комуникацията, в която има изнудване, изпращане на голи снимки, тормоз, съветват специалистите

Новини
23:00 - 03 Февруари 2024
3077
100% ръст на сигналите за онлайн престъпления срещу деца

Нов антирекорд: 100% ръст на сигналите за онлайн престъпления срещу деца отчетоха от Националния център за безопасен интернет за 2023 г.

За съжаление, в 95% от случаите става дума за опити за онлайн сексуална експлоатация на непълнолетни деца и младежи. Данните показват, че това е най-високият брой сигнали, обработени от началото на съществуването на Центъра в рамките на 1 година.

През изминалата година близо 47 000 сигнала са обработени на деца и младежи, станали жертви на онлайн тормоз. Ръстът от предходната е двоен, като тогава установените случаи са били малко над 23 000. Рисковете зад екрана на монитора, особено за непълнолетните младежи, става все по-реален, разказва НОВА.

Константин Веселинов е баща на две момчета – на 14 и 16 години. Споделя, че и двамата са се сблъсквали с тъмната страна на онлайн пространството. Благодарение на това, че реагират бързо, не се стигнало до по-сериозни последици.

"Синът ми е дал достъп до информация, с която впоследствие беше уязвен един от профилите му. Първото, което те опитват, е със същия username и парола да пробват на друго място дали става и в момента ако той, както не си беше включил двуфакторната автентикация, моментално могат да превземат вашия профил с този username и парола", посочи той.

По ирония на съдбата Константин е киберексперт. Казва, че все повече деца и младежи стават жертви на онлайн тормоз, а недоброжелателите стават още по-изобретателни.

"Най-важното от всичките неща е да научим децата си да взимат решения, както в киберсигурността, така и в интернет, също и в живота те трябва да взимат решения - кое е правилно и кое не е. Затова трябва да им дадем аргументи", обясни още Веселинов.

Въпреки притеснителната статистика, немалка част от родителите активно търсят информация как да предпазят децата си във виртуалната реалност.

"Много е важно да се направят екранни снимки, т.н. скрийншот на комуникацията, в която има изнудване, изпращане на голи снимки, тормоз, за да можем ние да знаем какъв е случая и съответно да предприемем нашите процедури. Всичко, което правим, особено когато е свързано с онлайн престъпления, отива, след обработка от наша страна в дирекция "Киберпрестъпност" и те започват да работят по случая веднага", посочи Антоанета Василева, координатор в Център за безопасен интернет.