1000 лева на ден глоби в София за нелегални сергии

Икономика
11:13 - 22 Юни 2021
2413
1000 лева на ден глоби в София за нелегални сергии

По 1000 лв. на ден прибира Столичната община от глоби за неразрешена улична търговия, а във Варна продавачите избягват инспекторите, като постоянно сменят местоположението си.

През 2020 г. спипаните улични продавачи, разположили сергиите си без разрешение в София, са 398, а наложените глоби са 364 370 лв., сочи справка на Столичния инспекторат.

В столицата нерегламентирано се предлага всякаква стока – от чорапи, през буркани със сладко до плодове и зеленчуци. Инспекторите ловят нарушителите във всички райони на София, но най-често се срещат във и около спирките на „Цариградско шосе“ и други централни места. През май само за ден в пространството на спирка Плиска в локалното платно на бул. "Цариградско шосе" и в двете посоки на движение бяха съставени актове на 5 лица, предлагащи стоки без разрешение на общинска площ. Търговците са предлагали плодове, разположени върху щайги и други импровизирани средства без необходимите разрешителни документи. За 25 дни от май на тези  места около спирките инспекторите са  съставили над 25 акта на лица, извършващи  нерегламентирана търговия на открито.

В морската ни столицата неразрешената търговия също е част от градската среда.

Сирене, кисело мляко, домашен алкохол, риба и сланина се продават масово по улиците на Варна. Из града шетат и продавачи на килими, дрехи и самоделни казани за варене на ракия, пише "Монитор". Десетки дребни производители на млечни продукти продават стоката си в различни краища на града направо от багажниците на колите, най-често по малки улички в централната част на Варна или по пазарите в кварталите. В централната част на града те си имат редовни клиенти, които ги чакат на определени места и купуват краве, козе, биволско и овче прясно и кисело мляко, сирене, домашна ракия и сланина. Много от тези производители пласират стоката си в района на Варна единствено по този начин, като си спестяват плащането на данъци, както и контрола за качеството на храната, с което нарушават различни законови разпоредби. Търговците са мобилни и много бързо могат да избягат от евентуална проверка на компетентните органи.

Потребителите от своя страна твърдят, че могат да разчитат на качеството на домашно произведените продукти, защото познават производителите, цените са умерени, а и вкусът е по-добър от подобна стока в магазините. От Областната дирекция по безопасност на храните съветват постоянно варненци и гостите на града да не се купува риба от улични търговци, както и домашно приготвени млечни и алкохолни продукти. Средно по 250 проверки на месец извършват инспекторите от ОДБХ, като издадените актове за нерегламентирана дейност на уличните търговци са средно по 5-6. От община Варна припомнят, че търговията на открито се извършва само с разрешение на конкретно физическо или юридическо лице, издадено от общината или от съответното кметство за конкретното място. При констатиране на нарушение или нарушителят не изпълни разпореждането на контролния орган, продаваните стоки се изземват с констативен протокол. След заплащане на глобата по наказателно постановление от 100 до 500 лв. стоката се връща на собственика. Иззети хранителни стоки, подлежащи на бързо разваляне или с неустановен произход, се унищожават с протокол в присъствието на поемни лица.

През настоящата година заради пандемията няма глобен нито един уличен амбулантен търговец в Стара Загора.

През 2020 са били съставени 12 акта за установени нарушения, но няма яснота каква част от тях са платени

В Шумен уличната амбулантна търговия също не е разрешена, но не е и популярна и през последната година няма засечени нелегални търговци, отговарят от местната управа.

В Бургас санкциите стигат до 50 бона. В Бургас през последната година 189 улични търговци са били глобени. Размерът на налаганите санкции не е фиксиран и зависи от тежестта на нарушението. За физически лица глобата е до  5000 лв., а за фирми до 50 000 лв. Минимум на наказанието няма. За последната година общо наложените глоби на улични търговци  възлизат на 17 600 лв., което средно прави малко над 90 лв. на нарушител. 

През 2020 г. инспектори на община Добрич са глобили 16 улични търговци за нерегламентирана търговска дейност на открито. Съгласно наредбата на община Добрич за първо нарушение глобата е 100 лв. за физически лица, а на едноличните търговци и юридическите лица глобата е 500 лв.  Цената за тротоарно право в централна градска част е 21 лв. кв. м, а извън централна градска е 18 лв. кв. м.