111 000 българи се отказаха от втора пенсия

Икономика
16:35 - 29 Август 2024
218677
111 000 българи се отказаха от втора пенсия

Близо 111 хиляди души са се отказали от втора пенсия и са се прехвърлили изцяло към Държавното обществено осигуряване. Само 3000 от тях обаче са размислили и са се върнали отново към частен пенсионен фонд. Това става ясно от актюерския доклад на Националния осигурителен институт, в който се анализира как ще се развива ДОО до 2070 г.

Припомняме, че за втора пенсия в универсален пенсионен фонд трябва да се осигуряват всички лица, родени след 1959 г. Има обаче възможност по свое желание те да се прехвърлят изцяло към ДОО и да получават само държавна пенсия, когато приключат с трудовия си стаж.

Парите по партидите им в частния фонд се прехвърлят към държавния Сребърен фонд, където остават до пенсионирането им.

Обратният път към частен фонд също е възможен, ако човек размисли. Кой вариант е по-изгоден за бъдещите пенсионери зависи от много фактори и отговорът е строго индивидуален. 

От прехвърлилите се към ДОО лица 65,6 хиляди вече получават държавна пенсия. Останалите около 42,2 хиляди продължават да се осигуряват само в ДОО и да трупат пенсионни права.

Техният дял е под 1,5% от прогнозния брой осигурени лица за 2024 г. Прогнозира се този дял да се запази и в бъдеще.

От НОИ припомнят, че хората, осигурявали се и в частен фонд, ще получават пенсия в намален размер от държавата. 

Техните пенсии ще бъдат изчислявани с корекция, отчитаща факта, че в рамките на осигурителната си кариера за тях в ДОО е постъпвал по-малък размер на осигурителната вноска.

Тези лица обаче ще получават и допълнителна пенсия от универсален пенсионен фонд. Колко ще бъде нейният размер зависи от времето на осигуряване, осигурителния доход и доходността, която пенсионното дружество е успяло да постигне при управление на парите на осигуреното лице. 

Наскоро статистиката на Комисията за финансов надзор разкри, че едва около един от десет получава втора пенсия пожизнено, защото е имал достатъчно натрупвания по партидата си.

Останалите осигурени лица получават разсрочени плащания за определен период, а тези с най-малко натрупани пари са взели средствата си накуп. Когато разсрочените плащания приключат, пенсионерът ще може да разчита само на държавната пенсия, която обаче ще е в намален размер.

Намалението в размера на пенсиите от ДОО, отпуснати на лицата, родени след 1959 г., които придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и възраст през 2024 г., е между 10 и 11%.

Този процент ще нараства, достигайки до около 20% до 2040 г. и 25% до 2052 г., тъй като целият осигурителен стаж на лицата, които ще се пенсионират след 2040 г., ще обхваща периоди след 2001 г. с осигуряване в универсален пенсионен фонд.

Важно е да се отбележи, че стойността на намалението е различна за всеки отделен пенсионер и зависи от конкретния период, който обхваща осигурителния му стаж.