12 години затвор за майката, убила децата си в Сандански

Решението на САС не е окончателно и подлежи на обжалване

Новини
15:50 - 01 Август 2025
2219
12 години затвор за майката, убила децата си в Сандански

Тричленен състав на Апелативен съд – София (САС) постанови решение по делото срещу Кристина Дунчева, подсъдима за убийствата на двете си малолетни деца в гр. Сандански през ноември 2020 г.

Апелативните магистрати изменят присъдата на първоинстанционния Благоевградски окръжен съд и вместо доживотен затвор без право на замяна, налагат на подсъдимата наказание от 12 години затвор при първоначален строг режим.

Кристина Дунчева е оправдана по обвинението за особено мъчителен начин, по който е умъртвила децата, предвид заключението на експертите, че това се е случило при настъпила за секунди пълна загуба на съзнание за жертвите. Съдът приема, че психическото състояние на подсъдимата преди и след извършеното престъпление следва да бъдат разглеждани като изключителни смекчаващи вината обстоятелства, въпреки тежестта на деянието. За осъдената следва да се полагат и съответните медицински грижи в затвора, пишат магистратите.

Тричленният състав на САС намалява и размера на обезщетенията по гражданските искове, които бащата на убитите деца трябва да получи съответно от 350000 лв. на 25000 лв. за всеки един от тях.

Решението на САС не е окончателно и подлежи на обжалване и протестиране пред Върховния касационен съд.