13 000 лева заплата за евродепутатите, с надбавките става над 30 бона!
Битовата мотивация за Брюксел е пред политическата
Над 13 хиляди лева е само чистата месечна заплата на бъдещите евродепутати. В това число не влизат допълнителните надбавки, командировъчните и пътните разходи на членовете на Европейския парламент, с тях сумата набъбва до 30 000, предаде bTV.
8757 евро – точно толкова е месечната заплата на евродепутата. След данъци и осигуровки, сумата възлиза на 6824 евро или 13 306 лева. Така, годишната заплата на евродепутата е в размер на близо 160 000 лева. За 5-годишен мандат това прави близо 800 000 лева. Бъдещите евродепутати няма да имат право на допълнителна пенсия от бюджета на Евросъюза. Право на такава имат само тези, влезли в Европарламента до 2009 година.
Евродепутатите получават допълнително финансиране за наемане на офис и ангажиране на свой екип, допълва картината доцентът по право на ЕС Христо Христев.
Истината е, че в рамките на ЕС, членовете на парламента съвсем не са от най-високо възнаградените”, каза доц. Христо Христев. Те получават "едва" половината от заплата на член на комисията и някъде около една трета от заплатата на член на съда на ЕС.
Освен политическа, битовата мотивация на кандидатите за европарламента съвсем не е за подценяване, обяснява политологът Георги Киряков. „Има доста евродепутати, които чисто битово предпочитат да са там, защото първо са далеч от очите на партийните лидери. Второ – получават една прилична заплата, трето – почти нищо не вършат и не се изисква от тях да вършат.
Друга привилегия – евродепутатите получават имунитет. Преди две години имунитетът на Марин Льо Пен от френската крайна десница беше под заплаха заради съмнения за злоупотреба с евросредства. Льо Пен беше заподозряна, че е плащала заплати на парламентарни помощници, които обаче са от партийния апарат на Националния фронт. А месеци по-късно европейският парламент отне имунитета на Льо Пен, по друго искане – във връзка с дело за клевета.