Хеликоптер занесе храна на моряците в затъналия танкер
Морето остава бурно затова и не може да се предприемат действия нито по евакуация на екипажа, нито по провлачването на кораба към безопасно място
Към момента МОСВ не отчита отклонения, които да сочат замърсяване на морските води в акваторията на България. Успешно бяха доставени хранителни провизии и комуникационни средства на борда на танкера "Кайрос", който вече трети ден е блокиран в морето край Ахтопол.
Малко след 14.20 ч. вертолет "Пантер" от авиобаза "Чайка" пристигна край кораба.
След близо 10 минути кръжене летателната машина се снижи, а от нея се спусна човек. Веднага след това на няколко транша бяха спуснати и провизиите.
В 14.50 ч. хеликоптерът потегли обратно към авиобазата.
Операцията е съвместна между Министерството на отбраната и Министерството на транспорта, съобщи БНТ.
До нея се стигна след разговор на представители на Изпълнителна агенция "Морска администрация" с хората от екипажа, които заявиха, че имат нужда от хранителни провизии и комуникационни средства.
Морето остава бурно затова и не може да се предприемат действия нито по евакуация на екипажа, нито по провлачването на кораба към безопасно място. Очаква се вълните и вятърът да спаднат и позволят достигане по вода до танкера във вторник.
Междувременно МОСВ предприе незабавни действия, за да отхвърли съмненията за потенциално замърсяване на водите на Черно море. Басейнова дирекция „Черноморски район" (БДЧР) – Варна разположи измервателни уреди и взе проби между Созопол и Резово, които да дадат данни са състоянието на морската вода.
Към момента не се отчитат отклонения, които да сочат замърсяване на морските води в акваторията на България.