13 г. след смъртта на родилката Деяна: Прокуратурата се отказа от присъдите на лекарите

Изпълнява се поръчка, убедена е майката на починалата жена

Топ
16:29 - 11 Декември 2024
2241
13 г. след смъртта на родилката Деяна: Прокуратурата се отказа от присъдите на лекарите

13 г. след смъртта на родилката Деяна Георгиева прокуратурата обяви, че не може да иска никакви присъди за шестимата обвиняеми лекари. Причината е последната съдебномедицинска експертиза, която на практика оневинява медиците. В момента са финалните пледоарии по делото.

След шестгодишно разследване на подсъдимата скамейка застанаха д-р Лозанов и д-р Байданова – Василева от "Шейново", както и д-р Филипов, д-р Червеняков, д-р Христов и д-р Цеков от "Пирогов".

"Прокуратурата е абдикирала от правата си - допълни тя пред медии. - Битката я водим сами. През цялото време прокурорът беше зрител. Тези лекари ще бъдат оневинени. Това е поръчка, която в момента се изпълнява, но аз няма да се откажа. Не знам какво да обясня на сина на Деяна, който сега стои и чака да чуе,
че ще има справедливост за смъртта на майка му", заяви майката на Деяна - Людмила Велинова.

19-годишната Деяна си отиде в адски мъки през 2011 г., 42 дни след като роди в столичната болница „Шейново".
Според почернените близки тя почива от сепсис заради забравена в матката плацента. Лекарите и до днес отричат да са проявили небрежност. Те твърдят, че състоянието на родилката се е усложнило неконтролируемо заради тежко протичаща салмонела, стомашен вирус, обезводняване и слабо сърце.
Според адвоката на близките на Деяна - Антония Димова съдебномедицинската експертиза, която е близо 100 страници и бе представена през октомври, била непълна, съдържала противоречия и несъответствия с медицинските документи по делото.

Адв. Димова цитира страници от нея и посочи, че едно от вещите лица изказало категорично мнение, че случаят на Деяна нямало как да бъде лекуван хирургично. Заключило, че нито една интервенция нямала да подобри състоянието.

"Противоположно е становището на независимите специалистите, което се съдържа в материалите по делото - обясни юристката. - Единият от тях казва, че е налице тежка патология на дебелото черво, възпалително изменение и предполагаем патологичен процес в матката с оглед външните белези. Тази находка налагала оперативна интервенция в спешен порядък."

Адв. Антония Димова допълни, че лекарите не са използвали съвременни инструментални методи по казуса с Деяна.

"Налице са убедителни факти за възпалителен процес и се е налагала спешна лапароскопия (минимално инвазивна операция, представляваща оглед на органите в малкия таз и коремната кухина посредством лапароскоп (бел. ред.), но операция не е извършена, а е предприета "изчерпателна тактика" с консервативно лечение. По този начин при пациентката не е оказана своевременна медицинска помощ и не е извършена спешна интервенция."

Отново според юристката в последната експертиза вещо лице говорело за наличие на второ изследване, което констатирало салмонела.
"Не е ясно къде е видял това изследване, защото такова по делото не се съдържа никъде", обясни тя.
Според Димова посочената констатация, че на Деяна е правена ехокардиография в "Пирогов" не била истина.
"Това се е случило едва в Александровска болница", допълни още тя, цитира 24 часа.

На доказателствата по делото противоречал и изводът в експертизата, че нито един специалист не е констатирал наличие на симптоми на сепсис. Посочените от вещите лица три заболявания като причина за смъртта пък били установени, чак след като тя умира, но не и преди това.

Според другия адвокат на семейството на Деяна в последната съдебномедицинска експертиза не била посочена причината за смъртта на младата майка.
"Тоест няма как да приключи делото, тъй като това остава неизяснено", твърди адвокатът и поиска осъдителни присъди за шестимата лекари.