2000 българи умират от рак на пикочния мехур
У нас са регистрирани 15 000 нови случая на коварното заболяване
Над 2000 българи умират всяка година от рак на пикочния мехур. Това обяви председателят на Българската асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов по време на събитие в неделя в Южния парк в София.
В страната много малко се говори за този вид рак, а той е петият най-често срещан в Европа, каза той. Много е коварен, защото покосява хора от всички възрасти – мъже, жени и деца, обясни Таушанов.
По този повод Българската асоциация за закрила на пациентите започва кампания за борба и превенция срещу рака на пикочния мехур. Асоциацията организира пускането на мехури и голям балон в Южния парк в София. Балонът обикаля цяла Европа и пристига в България, като част от кампанията за месец на осведомеността за рака на пикочния мехур на Европейската коалиция на пациентите с рак (European Cancer Patient Coallition). Всяка година в Европа се регистрират повече от 150 000 нови случая на рак на пикочния мехур, сочат данните.
Ракът на пикочния мехур е едно от най-честите злокачествени заболявания в урологията. Туморите при него се нареждат на пето място по честота – след ракът на гърдата, простата, белият дроб и дебелото черво, а в статистиката заемат около 5 – 10 % от общия брой на онкологичните заболявания. Ракът на пикочния мехур се среща 4 пъти по–често при мъжете като честотата му нараства след 60 – 65 годишна възраст. В 96% от случаите, той започва да се развива от клетките, които покриват отвътре стената на пикочния мехур (т.нар. преходно-клетъчен епител), откъдето идва и името му – преходноклетъчен карцином.