26-те стъпала, които изкачи Меси към върха

Аржентина трябваше да чака 36 години своя нов футболен бог, който донесе мечтаната трета световна титла

17:00 - 19 Декември 2022
3095

Суперзвездата на ПСЖ Лионел Меси официално „превъртя“ футболна игра, след като попълни колекцията си от трофеи. Той спечели световната титла с Аржентина и трудно някой може да оспори мястото му сред най-големите величия във футболната история.

„Гаучосите“ триумфираха на Мондиал 2022 в Катар след запомняща се драма срещу Франция. Резултатът след продължения беше 3:3.

Така се стигна до дузпи, които бяха спечелени от Меси и компания. Вратарят Емилиано Мартинес се превърна в голям герой, отразявайки един от ударите от бялата точка.

Точно 26 мача трябваха на Меси да стигне до световния връх. Той беше много близо през 2014-а година, когато Аржентина отново стигна до финала, но загуби от Германия с 0:1 след продължения.

Стъпка по стъпка, как Лео покори върха и окончателно подпечата божествения си статут в родината си Аржентина:

1. 16.06.2006: От тук започна всичко. Дебютът на Лионел Меси на световни футболни финали. Той се появи като резерва при победата срещу Сърбия с 6:0 и дори вкара един от головете.

2. 21.06.2006: Първият мач на Меси като титуляр за мъжкия национален отбор на Аржентина. Мачът срещу Нидерландия беше много тежък и завърши наравно 0:0. Лео игра 70 минути, а Аржентина продължи напред към елиминациите като първи в групата.

3. 24.06.2006: Мачът е срещу Мексико. Меси беше резерва, но се появи в игра в 84-тата минута на мястото на Хавиер Савиола. Гол на Макси Родригес в 98-ата минута реши мача в полза на „гаучосите“, които отпаднаха на четвъртфинал от Германия. В този мач младият по онова време Меси не взе участие.

4. 12.06.2010: Срещу Нигерия Меси изигра първия си мач за Аржентина с №10 на гърба.

5. 17.06.2010: Аржентина победи Южна Корея категорично с 4:1. Гонсало Игуаин реализира хеттрик с огромната помощ на Лионел Меси.

6. 22.06.2010: Аржентина се справи срещу Гърция с 2:0. Диего Армандо Марадона даде почивка на Хавиер Масчерано, така че за пръв път капитанската лента беше на ръката на Меси.

7. 27.06.2010: Победа с 3:1 срещу Мексико в осминафиналите. Мач с много емоция и любопитни моменти, но без голове на Меси.

8. 03.07.2010: Лионел Меси е безпомощен. Германия помете с 4:0 „гаучосите“ и ги запрати към дома.

9. 16.06.2014: Меси пристигна на Световното в Бразилия в страхотна форма, само няколко дни преди 27-ия си рожден ден. Аржентина срази Босна с 2:1 с гола на Лионел Меси.

10. 21.06.2014: Добре организираният Иран създаде много проблеми за нападението на Аржентина. В 92-рата минута обаче геният на Меси реши мача в полза на аржентинците. За пръв път футболистът на Барселона вкара в два поредни мача на Световно първенство.

11. 25.06.2014: Победа с 3:2 срещу Нигерия. До скоро единственият мач на Меси на Световно, в който вкарва два гола. Той реализира още във 2:25 минута на мача. Отбеляза и от пряк свободен удар.

12. 01.07.2014: Много тежък мач срещу Швейцария в Сау Пауло. Едва в 118-ата минута Анхел ди Мария успя да донесе победата на Аржентина. Голът до голяма степен беше изработен от Меси.

13. 05.07.2014: Белгия успя да неутрализира Меси, но осем минути след началото на мача Игуаин се разписа и „гаучосите“ се завърнаха на полуфинал на Световно.

14. 09.07.2014: Нидерландия на Луис ван Гаал също успя да удържи Меси. Стигна се до изпълнение на дузпи. Именно Лео вкара първия удар от бялата точка, след което Аржентина се класира за финала.

15. 13.07.2014: Мач, който се помни до днес. Германия спечели титлата с гол на Марио Гьотце в продълженията. Игуаин прави пропуск след пропуск и като по чудо Аржентина не стигна до световната титла. Все пак Меси беше избран за Най-добър играч на това Световно.

16. 16.06.2018: Меси пропусна дузпа при равенството 1:1 срещу Исландия в Русия.

17. 21.06.2018: Ужасяваща загуба с 0:3 от Хърватия остави Аржентина с единия крак аут от надпреварата. Селекцията на Хорхе Сампаоли не изглеждаше като отбор, ами като развалина.

18. 26.06.2018: Важен гол на Меси спомогна за победата с 2:1 срещу Нигерия, която класира Аржентина напред към осминафиналите.

19. 30.06.2018: Въпреки многото проблеми на този Мондиал в Русия – Аржентина успя да се противопостави на бъдещия световен шампион Франция. Мачът завърши 4:3 в полза на „петлите“ и беше един от най-запомнящите се на Световното преди четири години. В крайна сметка голямото разочарование пак беше за Меси и аржентинците.

20. 22.11.2022: Меси вкара дузпа за 1:0, но голямата сензация беше факт и Аржентина падна с 1:2 от Саудитска Арабия.

21. 26.11.2022: Меси отново отбеляза за 1:0, а Енцо Фернандес сложи точка на спора в мача срещу Мексико. Така Аржентина на практика се върна в играта за излизане от групата, дори и за първото място.

22. 30.11.2022: Мачът срещу Полша беше единственият на това Световно, в който Меси не успя да порази противниковата мрежа. Той пропусна от бялата точка, но Аржентина победи с 2:0 и се класира към осминафиналите като първи в групата.

23. 03.12.2022: Меси се разписа за 1:0 срещу Австралия. Аржентина удвои преднината си, но едва не допусна изравняване. Все пак „кенгурата“ стигнаха само до 1:2 и отпаднаха за сметка на „гаучосите“, които продължиха към 1/4-финалите.

24. 09.12.2022: Аржентина успя да преодолее Нидерландия, въпреки че пропиля аванс от 2:0. Вут Вегхорст вкара на два пъти за 2:2 и се стигна до дузпи. При изпълнението на наказателни удари Емилиано Мартинес за пръв път излезе на сцената. След последния съдийски сигнал имаше много нерви. Меси и Вегхорст се захапаха.

25. 13.12.2022: В полуфинала срещу действащия вицешампион Хърватия – Меси вкара от дузпа и направи фантастична асистенция на Хулиан Алварес. Младият нападател на Манчестър Сити оформи крайния резултат 3:0.

26. 18.12.2022: И стигнахме до големия ден, в който Лионел Меси най-сетне стигна до толкова бленувания трофей и го направи в може би последния си шанс. Аржентина успя да детронира актуалния световен първенец Франция на „Лусаил“ в спиращ дъха трилър.

2:2 в редовното време, 3:3 след продължения и триумф за „гаучосите“ при дузпите. Меси с два гола. Въпреки че съотборникът му в ПСЖ – Килиан Мбапе вкара хеттрик, по никакъв начин не успя да преобърне развоя на събитията. Сякаш Меси беше орисан от съдбата най-сетне да се добере и до световната титла!