30% от децата у нас страдат от затлъстяване
Проблемът с наднорменото тегло се бори с готвена и здравословна храна
За да се избегне затлъстяването и наднорменото тегло, децата трябва да се хранят с готвена храна, менюто им да е разнообразно и богато на зеленчуци и плодове. Чистото месо, варивата - като боб и леща, яйцата, млечните продукти също са сред препоръчителните храни. Децата трябва да избягват полуготови продукти и напитки с високо съдържание на захар. Това съветва д-р Елена Вучкова, педиатър и детски ендокринолог към Детската клиника на УМБАЛ „Лозенец“, член и на Българската педиатрична асоциация.
По случай Световния ден за борба със затлъстяването, който се отбелязва днес, специалистът коментира за БТА, че пакетираните храни и напитки са енергийни и калорийни "бомби", които децата трябва да избягват. Спортът е другият задължителен елемент от здравословния начин на живот.
Наднормено тегло и затлъстяване
Критериите за наднормено тегло и затлъстяване се определят за съответната възраст и пол по международните таблици на международния център за контрол на заболяванията (CDC), т.нар. растежни криви (Growth charts) спрямо индекс на телесна маса (Body Mass Index - BMI), обясни ендокринологът. За затлъстяване се приема BMI над 95-и персентил за съответната възраст и пол, a за наднормено тегло - BMI между 85-и и 95-и персентил за съответната възраст и пол, обясни д-р Вучкова. Индексът на телесна маса се изчислява като се разделят килограмите върху ръста в квадратни метри, отбеляза тя. Специалистът добави, че друг подходящ маркер е измерването на отношението талия върху ръст (Т/Р), при отношение над 0.5 е много вероятно да има затлъстяване при дете.
Външни признаци и изследвания
Специалистът коментира, че затлъстяването е видимо отдалеч, с променена пропорция на тялото и уголемен корем. При децата може да се забележи акантоза (потъмняване в областта на шията или други части на тялото) или червени активни стрии. Високият инсулин също издава наличието на проблем, като това става чрез изследване. Диагнозата не е трудна, нужен е преглед, измерване на антропометрични показатели, при преценка се пристъпва към изследвания, коментира д-р Вучкова.
„Може да се открият съпътстващи заболявания или усложнения на затлъстяването – нарушения във въглехидратния метаболизъм, захарен диабет, артериална хипертония, ранна субклинична атеросклероза, псевдотумор на мозъка, сънна апнея, дислипидемия и др.“, заяви също тя.
Д-р Вучкова напомни, че е важно да се потърсят причините, довели до затлъстяването. Това може да е заради обездвижване, прехранване, да се провери за ендокринни, генетични, метаболитни заболявания, както и за психологични проблеми, поясни специалистът. Тя обърна внимание, че се подхожда индивидуално към всеки случай, като много често няколко специалисти работят заедно.
Проблемът при децата
По думите на д-р Вучкова около 30% от децата в ученическа възраст са с наднормено тегло и затлъстяване. Специалистът посочи, че най-изразено наднормено тегло има при децата около 9-годишна и около 16-годишна възраст.
Децата могат и сами да осъзнаят, че има проблем, и по своя инициатива да потърсят специалист, коментира Вучкова. Всичко се изчислява на база възраст, съобразява се и фактът, че децата растат. Не бива да бъдем много рестриктивни и по отношение на менюто, за да не настъпи дефицит или нарушение в растежа.
В яслите и в детските градини има добри практики, сривът в здравословното хранене идва в училище, каза доц. д-р Михаил Околийски, който е представител на офиса на Световната здравна организация (СЗО). Той коментира, че се очаква тази година СЗО ще направи ново изследване за затлъстяването, за да се проследи и неблагоприятното влияние и липсата на физическа активност в периода на социалната изолация по време на ковид пандемията в България.
Околийски изрази мнение, че затлъстелите деца стават затлъстели възрастни, защото навиците трудно се променят с годините, ако не се положат усилия.
Ролята на обществото и институциите
Михаил Околийски подчерта нуждата от въвеждането на системното здравно образование, което по интересен начин да илюстрира на децата как да се хранят здравословно и да спортуват. Здравето на децата е въпрос от националната сигурност, коментира той.
Необходимо е ангажиране от много хора и институции за справяне с този проблем, каза д-р Елена Вучкова. Тя е категорична, че на първо място е семейството с моделът на хранене и двигателна активност у дома.
Затлъстяване при родителите или значимо наддаване на тегло при бременната са рискове за бъдещо дете със затлъстяване. Личният лекар и учителите трябва да насочват такива деца към специалистите. Държавата трябва да подпомага спорта на децата, храненето в училищата, достъпът до някои храни в близост до училища. Често е нужен психолог, специалист по хранене, поясни Вучкова.
Тя отбелязва нуждата от непрестанна активност при децата и добави, че училището е подходящото място за спортни занимания, защото често семействата нямат възможност да водят детето на занимания извън учебния процес. Стане ли едно дете с наднормено тегло, то много трудно се престрашава да тръгне да спортува заради подигравките, които може да получи, каза д-р Вучкова.
Трябва да се работи за превенция на затлъстяването, категорична е тя. За по-добра информираност медиите също трябва да се включат активно с кампании относно проблема с теглото.