400 кита убити на остров в Нова Зеландия
Морските бозайници заседнали на брега
Изхвърлянето на китовете на плажа е мистериозно събитие, което озадачава учените по целия свят и все още не са открити причините за това. 400 кита по едно и също време излизат от водата на пясъчната ивица.
Китове са забелязани в архипелага на островите Чатъм, които се намират на около 840 километра от източното крайбрежие на Южния остров на Нова Зеландия. Архипелагът включва островите Пит и Чатъм с малко човешко присъствие. Китове са заседнали на остров Чатъм.
Китовете са евтаназирани поради заплахата да бъдат изядени от акули, ако бъдат върнати във водата. Островът, който има население от по-малко от 100 души, също се твърди, че е бил изправен пред сериозни логистични проблеми.
„Това решение никога не се взема с лека ръка, но в такива случаи е най-разумният вариант. Департаментът по опазване на природата не се опита да пусне китове отново във водата поради риска от атаки на акули както върху хора, така и върху китове“, казва Дейв Лундквист, морски технически съветник от Департамента по опазване на природата пред Ройтерс.
Засядането на китове е едно от най-мистериозните събития в морската наука, което все още не е разгадано от биолозите. Учените предполагат, че причината може да е общителният характер на китовете и делфините, които живеят в колонии. Те пътуват заедно на ята, често след водач, и е известно, че се събират около ранени китове.
Някои подозират, че това може да се дължи на заблуден водач, други допускат инцидент, при който група животни попадат в беда и останалата част от групата може да ги последва.
Има и изследователи които обвиняват за това трагично събитие промените в електромагнитните полета в региона поради слънчеви изригвания или сеизмична активност. Китове използват сложен сонар за намиране на храна и ориентация. Промените в електромагнитното поле могат да ги отведат в грешната посока и далеч от водата.
Друга причина, специфична за острова, може да са приливите и формата на плажовете, където ако китове или делфини попаднат във водата, те със сигурност ще бъдат избутани на брега и ще заседнат.
Преди две години около 470 пилотски кита са открити заседнали на пясъчни брегове край западния бряг на Тасмания. Най-голямото масово засядане в съвременната история се случва през 1918 г., когато 1000 кита засядат край същите острови Чатъм.
Китовете са защитен вид, така че дори когато са мъртви, действията с труповете им е престъпление.