5 фирми глобени за изхвърлени отпадъци в язовир Пчелина

Рибари и институции на нож за причините, довели до масовия мор във водоема

Новини
16:25 - 17 Септември 2019
2643
5 фирми глобени за изхвърлени отпадъци в язовир Пчелина

Пет фирми са били глобени за изхвърляне на голямо количесто отпадъчни води в река Струма от началото на годината. Това стана ясно от думите на главния експерт на РИОСВ – Перник Людмила Халачева по повод скандала с измрялата риба в язовир Пчелина, събрал на една маса всички институции и неправителствени организации, които имат отношение към случая. 

На срещата присъстваха Галин Николов - изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), Ралица Кукова, шеф на Дирекция „Контрол“ в Басейнова дирекция – Западнобеломорски район, Ванина Мицева, главен експерт в Басейнова дирекция „Западнобеломорски район”-Благоевград, Людмила Халачева, експерт към РИОСВ Перник, Марио Антонов, организатор на Централната рибно-опазваща организация (ЦРОО), Димитър Куманов, основател на риболовен клуб „Сдружение Балканка“ и д-р Тихомир Стефанов, хидробиолог (ихтиолог) в Националния природонаучен музей към БАН, както и граждани и природолюбители.

Халачева призна още, че част от предприятията в района на язовира имат разрешителни да изхвърлят отпадъци в реката, но става въпрос за определени количества, които не биха могли да доведат до случилата се екокатастрофа.

„Вярно е, че 12 предприятия имат разрешение. От началото на годината са извършени проверки на всяко едно от тях, за да се види дали не превишават количествата, които са допустими. Пет от тях са глобени, не мога да ви кажа с каква сума точно, но реално това са мерки, които са предприети срещу тях и които можем да вземем.”, обясни Халачева.

Въпреки това от басейнова дирекция „Западнобеломорски район“, която отговаря за Пчелина, продължават да твърдят, че замърсяване на язовира няма и тоновете риба са измрели заради природни условия и процеси, които те няма как да контролират. 

Според Тихомир Стефанов от БАН категорично морът по рибата, цветовете на язовира, мазните петна във водата и сапунените балони не може да са последица от природни процеси. 

„Ясно е, че замърсяване има и е необходимо да има и някакво пречистване. Очевидно е, че това не се дължи на високата температура на водата. А ако наистина има толкова сериозен цъфтеж на водораслите, то той не е причината, той е в следствие от замърсяването на водата. За да измре рибата по този начин значи има наистина сериозно отравяне на водата. Нито цветовете на реката са нормални, нито последвалия резултат”, заяви още Тихомир Стефанов.

Основателят на риболовен клуб „ Сдружение Балканка”  Димитър Куманов пък обясни, че много от предприятията нямат проблем да заплащат глоби за замърсяване по един или два пъти на година, защото сумите са незначителни. Именно заради това според него е необходимо да има промяна в мерките, които се взимат от страна на институциите.

От отговорните институции отказаха да се ангажират със срок, в който да бъде почистена измрялата риба и да бъдат направени всички проверки, тъй като това изисквало неопределено време. За момента обаче не е установено дали някое предприятие ще бъде глобено и дали всъщност проверките ще стигнат до такава санкция.

Присъствалите на срещата представители на Централната рибно-опазваща организация (ЦРОО), които на доброволен принцип почистват и зарибяват язовир Пчелина, се възмутиха, че екоминистърът Нено Димов е подкрепил тезата на басейнова  дирекция и РИОСВ, че пуснатите от тях 1 502 килограма бял амур и сом са били твърде много и това е довело до измирането на рибата. 

Тази хипотеза беще отхвърлена категорично от директора на ИАРА Галин Николов, пише trafficnews.bg.