5 години и половина затвор в Русия за журналисти, свързани с Навални

Около стотина поддръжници, журналисти и западни дипломати дойдоха в съда за присъдите

Русия
20:10 - 15 Април 2025
1005
5 години и половина затвор в Русия за журналисти, свързани с Навални

Руски съд осъди на 15 април на пет години и половина в наказателна колония с общ режим четиримата журналисти, свързани с покойния опозиционен лидер Алексей Навални, съобщава АФП.

Те бяха признати за виновни за "участие в екстремистка група".

Процесът протече при закрити врата в Нагатинския окръжен съд в Москва, като само за присъдата представители на медиите имаха достъп до залата. 

Около стотина поддръжници, журналисти и западни дипломати дойдоха в съда за присъдите. Поддръжниците ръкопляскаха, когато обвиняемите бяха въведени.

Припомняме, че прокурорите искаха 6 години затвор за четиримата журналисти.

Антонина Фаворская, Сергей Карелин, Константин Габов и Артем Кригер отрекоха обвиненията, по които са съдени.

Делото им върви от октомври насам.

"Занимаването с независима журналистика вече се приравнява на екстремизъм", каза Гъбов в последното си изявление пред съда, съобщи сайтът "Медуза". Кригер каза пред съда: "Не исках да бягам и да се страхувам, исках да настоявам, че е възможно и необходимо да се занимавам с журналистика в Русия", според стенограма, публикувана от SOTAVision. "Ако трябва да платя за това убеждение със свободата си или с живота си, съм готов да го направя", каза той.

Прокурорите твърдят, че четиримата са създали материали за YouTube канала на Фондацията за борба с корупцията (ФБК) на Навални, която е забранена в Русия като "чуждестранен агент" и като екстремистка организация.

Опозиционни активисти казват, че процесът показва, че властите са решени да продължат да преследват предполагаемите поддръжници на Навални, повече от година след като той внезапно почина в арктическа наказателна колония на 47-годишна възраст.

Навални, най-видният опонент на президента Владимир Путин, прекара години в изобличаване на корупцията в руския елит. Той беше вкаран в затвора по обвинения в корупция и екстремизъм, които той отричаше до последно.

Поддръжниците на Навални обвиняват Путин, че е поръчал смъртта му. Кремъл отрича това. Wall Street Journal съобщи миналата година, че американското разузнаване не смята, че Путин е поръчал смъртта на Навални.

Русия засили натиска върху местни и чуждестранни репортери от началото на войната в Украйна. Според международната група за свобода на пресата "Репортери без граници" в момента в Русия са задържани 32 журналисти и шестима други медийни служители.

Путин ме мрази и се опита да ме убие. Tова заяви през март българският разследващ журналист Христо Грозев в интервю. Той посочи, че операцията срещу него е започнала в деня на публикацията за отравянето на Навални - на 14 декември 2020 г.