65 електробуса се движат в София, ще тръгнат още 52
Екотранспортът е ключов за чистия въздух в столицата, обясни кметицата на среща с посланиците на чуждите държави
Екологията, борбата с климатичните промени, чистотата на въздуха и дигитализацията са основен фокус, който интегрираме във всичките ни проекти. Това каза кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова на годишната среща с посланиците на чуждите държави.
„Екологичният транспорт е ключов за подобряване на качеството на въздуха в София. Затова и строителството на метрото е мой личен приоритет, чието разширение не допуснах да спира. През последните 2 г. пуснахме първите 12 км. от новата трета линия, а догодина продължаваме изграждането на още 3 км“, каза Фандъкова.
Тя акцентира върху модернизацията на градския транспорт със закупуване на електробуси с нулеви емисии. В София вече се движат 65 електробуса и се очакват още 52, както и 25 нови трамвая.
„Целта ни е градският транспорт да бъде комфортен и удобен за хората. Затова започнахме първо с новите превозни средства, а вече сме готови и с нова електронна система за таксуване“, допълни Фандъкова.
Буферните паркинги са друга стъпка, която дава възможност на гражданите да не използват колите си за пътувания в центъра на града,смята кметът на София. "Тази година отрихме 3 нови буферни паркинга, а вече работи и програма за изграждане на паркинги в кварталите“, обясни Фандъкова. И допълни, че разширяването на Южната дъга и участъци от третия градски ринг помагат за облекчаване на трафика в града.
Столична община започна безплатна подмяна на старите печки на дърва и въглища на домакинства с екологични отоплителни уреди. „Това е първата такава програма, насочена към един от източниците на замърсяване на въздуха. Над 5000 семейства вече са с подписани договори, а още 1100 заявиха желание през този година“, уточни кметът.
„Запазването на финансовата стабилност на общината беше най-важната ни задача в кризата, която породи КОВИД-19 и ограничителните мерки. Това не беше лесна задача, но се справихме. Днес София има най-високия кредитен рейтинг за България“, каза още Фандъкова. Тя подчерта, че от декември София е част от системата на държавните финанси и основна част от общинските средства са в БНБ, което гарантира стабилност и повече прозрачност.
„Голямото предизвикателство пред града сега са покачващите се цени на природния газ и електричеството. От една страна, общината вече плаща в пъти увеличени сметки за улично осветление и за градския транспорт. А от друга, се нуждаем от стабилно решение за сметките за топлинна енергия – както за „Топлофикация София“, така и за столичани. По тези теми всички общини се нуждаем от подкрепата на държавата и ясен механизъм за навременни компенсации“, каза Фандъкова.
Тя благодари на представителите на дипломатическите мисии за сътрудничеството и подкрепата, която оказват на столицата. „Получихме огромна подкрепа по една от най- важните теми за града от посолството на САЩ и лично на посланика Н. Пр. Херо Мустафа. Със средства, осигурени от правителството на САЩ, бе изготвен анализ за оздравяване на „Топлофикация“. Задно с посолството на Франция и фондация „Конрад Аденауер“ преди дни проведохме важна конференция за развитието на зелените пространства, каза още Фандъкова.
Столичната община е получила съдействие от посолството на Германия за Центъра за съвременно изкуство „Топлоцентрала“, а с посолството на Нидерландия общината продължава проект, свързан с уличните артисти. Кметът припомни, че заедно с посолството на Израел София подготвя дни на Тел Авив в София и дни на София в Тел Авив.
От посолствата на Великобритания, Испания и Швеция Столичната община получава подкрепа в сферата на екологията и мобилността. Фандъкова благодари и на Грузия за това, че тази година в Тбилиси бе именувана градина на името на София. Кметът отправи благодарност към всички посолства, с които столицата работи за културно сътрудничество.