Адв. Христо Расташки: 500 000 задлъжнели българи чакат Закона за личния фалит
Правосъдното министерство ще направи разяснителна кампания как се обявява този фалит

Министерството на правосъдието ще организира информационна кампания, за да разясни на гражданите кога и при какви условия ще могат да се възползват от процедурите по несъстоятелност, предвидени в новите законопроекти за несъстоятелност на физическите лица.
Това заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев по време на дебата за законопроектите за личният фалит.
Правосъдният министър подчерта, че необходимостта от приемането на закона е изключителна. По думите му той ще даде шанс на хора, изпаднали в тежки житейски ситуации, да започнат отначало и да бъдат освободени от непосилните си задължения в рамките на допустимото.
"Законопроектите, които разглеждаме, до голяма степен се припокриват. С този законопроект ще изпълним и част от критериите за второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Опитваме се да намерим баланс - от една страна, да защитим добросъвестния длъжник, а от друга - да не взривим кредитния пазар", заяви Георгиев.
Министърът уточни, че достъп до процедурата ще имат лица с дългове от над 10 минимални работни заплати.
Той подчерта, че законопроектът е получил положителна оценка от Световната банка, като е отчетено, че той ще подобри финансовата среда и конкурентоспособността на страната.
Министърът настоя за достатъчно време между първо и второ четене, за да бъдат прецизирани текстовете.
Сред ключовите предвиждани промени са:
Оптимизиране на съдебните процедури, като делата за личен фалит ще бъдат разглеждани от районните съдилища вместо от окръжните, за да не се натоварва съдебната система.
Специализирано обучение за съдии - Националният институт по правосъдието ще подготви магистратите, които ще прилагат новите разпоредби.
Намаляване на разходите за длъжниците, като възнаграждението на синдиците ще се изплаща само за реално извършена работа, без допълнителни такси.
Александър Рашев от "Има такъв народ" припомни, че темата се обсъжда още от 46-ото Народно събрание, и подчерта, че партията му ще подкрепи и трите предложени законопроекта.
"Ние настояваме за такъв закон не толкова заради ПВУ, а защото е необходим за българските граждани. Трябва да се внимава с така наречената "равнопоставеност" между длъжник и кредитор", каза Рашев.
Христо Расташки от партия МЕЧ заяви, че този закон е очакван от над 500 хиляди българи, но предупреди, че не трябва да се бърза с приемането му само заради ПВУ.
"Не е нужно да приемем закон само за да получим едни пари. Важно е той да бъде ефективен и да помага реално на гражданите", коментира Расташки.
Николай Братованов от ГЕРБ подчерта, че законопроектът е необходим и че неговото забавяне през годините е довело до тежки последствия за хиляди граждани.
"Ясно е, че да се изработи закон за личния фалит е майсторство. Чака ни много работа между двете гласувания. Но сме длъжни пред хората да завършим този процес", заяви Братованов.
Цвета Рангелова от "Възраждане" заяви, че партията ще подкрепи законопроекта, защото той отговаря на очакванията на българските граждани.
Колегата ѝ Петър Петров подчерта, че България е единствената страна в Европейския съюз, която все още няма закон за личния фалит.
"Безспорно е необходимостта от такъв закон. Ние от "Възраждане" ще подкрепим само двата законопроекта - този на БСП и този, внесен от служебното правителство. Няма да подкрепим проекта на ПП-ДБ, защото в него са записани невъзможни условия", заяви Петров.
Народното събрание одобри на първо четене трите законопроекта за несъстоятелност на физическите лица, внесени от Министерския съвет, Борислав Гуцанов (БСП) и Кирил Петков (ПП-ДБ). Решението идва след разгорещени дебати в пленарната зала, в които всички парламентарни групи подчертаха необходимостта от закон, уреждащ личния фалит, макар да изразиха различия в детайлите на отделните предложения.