Акция срещу руски танкер поставя под натиск петролния износ на Москва
Кралският флот е разположил фрегата клас Type 23
Британските въоръжени сили започнаха първото си въоръжено превземане на руски граждански кораб, като част от по-широки усилия, предприемани от множество членове на НАТО за подкопаване на руската икономика чрез насочване към нейния износ. Британските кралски морски пехотинци от 42-ри командосен полк се качиха на борда на танкера CMR Smyrtos като част от шестчасова операция по морско пресичане.
Докато по-голямата част от атаките срещу руски кораби са извършени в международни води, е забележително, че последната операция на морските пехотинци е била в британски териториални води, пише Military Watch Magazine. Операцията е била подкрепена от тежкотоварни хеликоптери Chinook, командосни хеликоптери Merlin Mk4 и разузнавателни хеликоптери Wildcat, като допълнително наблюдение и осведоменост за морската област са били осигурени от морски патрулен самолет Boeing P-8A Poseidon на Кралските военновъздушни сили, опериращ над главата. Кралският флот е разположил фрегата клас Type 23 и кораб за противоминно противодействие клас Hunt, за да осигури допълнителна подкрепа.
Кралските морски пехотинци извършват високорискови операции заедно с украинските правителствени сили поне от април 2022 г., което ги прави едни от първите действащи западни сили, участвали във войната на фронтовата линия в конфликта. Извън зоната на активния конфликт, специалните сили на Кралската морска пехота от 42-ри и 47-ми командосен полк бяха разположени наскоро, през ноември 2025 г., в Естония като част от Морска оперативна група за специални операции, за да симулират тайни операции по абордаж срещу вражески кораби, крайбрежни помощи и завземане на нефтени платформи. Британското участие във военните усилия е значително по-активно, като присъствието на британските сили на място е по-широко признато след смъртта на един военнослужещ, младши ефрейтор Джордж Хули от парашутния полк, през декември 2025 г. Почти две години по-рано, през януари 2024 г., обаче германският канцлер Олаф Шолц потвърди, че британските специални сили на място в Украйна предоставят жизненоважна подкрепа за улесняване на изстрелванията на крилати ракети Storm Shadow срещу руски цели.
Превземането на танкера „Смиртос“ е последвано от въоръжено нападение на френските военноморски сили,
подкрепени от Обединеното кралство, срещу танкера „Тагор“, намиращ се близо до 600 километра западно от Бретан в международни води на 31 май. Корабът е отплавал от руското пристанище Мурманск, като се твърди, че е превозвал петрол за износ. Френски командоси са се качили на кораба чрез спускане с въже от хеликоптери на палубата му, докато британските сили са допринесли за наблюдение, проследяване и мониторинг. Доклади, публикувани за първи път на 13 февруари, показват, че британският министър на отбраната Джон Хили се е срещнал със свои колеги от балтийските и скандинавските страни на Конференцията по сигурност в Мюнхен, за да обсъди планове за подобни принудителни превземания на танкери, превозващи руски петрол за износ. Самите въоръжени сили на САЩ инициираха безпрецедентна серия от операции от края на 2025 г. за незаконно реквизиране на кораби, превозващи венецуелски петрол за износ, като поне девет са били превзети със сила до момента на конференцията, създавайки прецедент за подобна ескалация.
През февруари влиятелният помощник на Кремъл и председател на Руския морски съвет Николай Патрушев заяви, че постоянното военноморско присъствие ще бъде жизненоважно, за да се предотврати възпрепятстването на европейските страни на достъпа на руските граждански кораби до международните води, като подчерта, че ВМС са готови да използват сила за защита на търговските кораби от западни атаки.