Аларма! Земята вдигна рекордна температура

Тревожните данни за глобалното затопляне бяха обявени от Американската агенция за атмосферни изследвания

Новини
06:19 - 19 Юли 2019
19249
Аларма! Земята вдигна рекордна температура

Месец юни 2019 г. е бил най-горещият на планетата Земя от 140 години насам, като глобалната температура на планетата е надхвърлила средните за 20-и век 15,5 градуса по Целзий. Тревожните данни за бързо протичащото глобално затопляне бяха официално разпространени от Американската агенция за океанографски и атмосферни изследвания (NOAA) и обнародвани от агенция „Ройтерс“.

Според данните за 414-ти пореден месец температурите са над средните за миналия век. Девет от последните 10 месеца юни с най-високи температури са се случили от 2010 г. насам, а конретно за юни това е 43-ия пореден най-горещ шести месец, откакто се водят отчети от 1880 г.

Според данните на NOAA, на континентите Европа, Азия и Африка тази година са регистрирали най-горещият юни в историята на планетата Земя. Континентът Европа е станал особено известен с дошлата от Африка гореща вълна, заради която в определени дни температурите надхвърляха значително обичайните данни.

Във Франция регистрираха безпрецедентните 46 градуса по Целзий, в Испания измериха 44 градуса, необичайно топло бе още в Централна и Източна Европа, Северна и централна Русия, Североизточна Канада и южните части на Южна Америка.

В средата на юни във Франция бяха измерени непосилните 46 градуса, в Испания градусите бяха "само" 44

Рекорд от 2016 г. беше изравнен в световния океан (над средномесечните средни 16 градуса), а в Антарктида морският лед се сви до най-малката площ в историята на измерванията - под 8.5% от средния показател за периода 1981-2010 г.

Според NOAA настоящата 2019 г. със сигурност ще завърши като най-горещата година в историята на човечеството. Това, според анализ на агенцията, е поредният повод световните правителства да започнат колективни действия за ограничаване последващи засилване на последиците от промените в климата.

„Спешно трябва да се предприема действия на световно, федерално, щатско и местно ниво за намаляване на замърсяванет от изкопаеми горива и защита и възстановяване на естествено съхраняваният въглерод“, цитиран е д-р Фил Дъфи, изследовател на климата и президент и изпълнителен директор на изследователския център Woods Hole.

Тази седмица сдружението Съюз на загрижените учени разпространи доклад, според който горещите вълни, връхлитащи САЩ, Европа и други части, вероятно ще стават все по-лоши. В доклада се твърди, че към средата на века е вероятно броят на дните с температури над 41 градуса в САЩ да се увеличи над 4 пъти до 24 на брой. В края на века броят им може да стигне 40.