Александър Миланов пред Lupa.bg от Киев: Украинските деца говорят за войната като възрастни

Хората спят в кравеферми, защото руснаците са разрушили къщите им

Украйна
12:03 - 27 Септември 2022
4662
Александър Миланов пред Lupa.bg от Киев: Украинските деца говорят за войната като възрастни

"Децата в Украйна говорят за войната като възрастни. Говорят за танковете, говорят антипацифистки и казват, че като пораснат трябва да убият много руснаци. Защото част от родителите им са убити пред очите им от руската армия." Това разтърсващо впечатление сподели пред Lupa.bg социален работник Александър Миланов, който бе в Киев и подкрепи заедно с приятели деца и пострадали от войната семейства в разрушени от руската армия села в близост до украинската столица.

Българинът бе за няколко дни в Украйна по покана на известния украински актьор Олег Загородний, станал известен и на Запад с ролята си на съветски пилот в романтичната гей кинодрама "Жар птица". Той беше в София в началото на юли, за да представи пред българската публика в Дома на киното нашумелия британско-естонски филм, в който играе главната роля. 

Чрез социалните мрежи звездата на украинското кино призовава за дарения от началото на войната в края на февруари т.г., с които купува бронежилетки и издържа семейства в беда. Самият Олег Загородний шие униформи за украинската армия и привлича към каузата свои приятели от чужбина, един от които е и Александър Миланов, както и британският моден дизайнер Игор Картлидж. Българинът направи всичко възможно Олег Загородний да гостува в България и да представи филма си у нас.

От началото на войната Олег прави униформи за украинската армия и ги подарява на войниците. Има и свой бранд за останалите хора, с които набира средства за униформите

Като приятелски жест Загородний покани в Киев Миланов и Картлидж, които подкрепят инициативите на Олег. Украинският актьор показа на приятелите си разрушенията, нанесени на различни места в Украйна.

"Това беше много емоционално преживяване, защото видях лицето на войната и как изглежда войната по лицата на хората. Още по-подтискащо е, когато разбереш, че част от родителите на децата, с които общуваш, са убити пред очите им", сподели Александър Миланов пред Lupa.bg. Той пътува до Киев през Полша, като лети от София до Варшава със самолет и там се качва на влака за Украйна.

Олег Загородний посреща Александър на гарата в Киев

"Украйна не е бедна и не е за подценяване, с каквито предразсъдъци тръгнах за там. Киев изглежда в пъти по-красив, модерен и подреден от София. Направи ми силно впечатление, че хората са много сплотени. Войната е сближила украинците и им дава повод да се чувстват като едно цяло и да си помагат взаимно", разказа Александър.

"Като цяло в Киев е спокойно, през деня хората се разхождат по улиците, вършат си работата. Животът продължава. В църквите се женят, кръщават се деца. Понякога има сирени за въздушна тревога, но хората сякаш не се страхуват и продължават обичайните си дела”, добави той още един щрих от украинската столица.

"Някои райони на града са блокирани от военните. За да мине човек по някоя улица, трябва да покаже паспорта си и специално разрешение. Например, до мястото, в което се настанихме, се стига през ч бариера, на която денонощно стоят войници, които проверяват документи. В началото на града, както и в целия град, има постове на военни, които правят щателни проверки на автомобилите. Навсякъде има бомбоубежища и табели за укрития.

В 11 вечерта започва вечерният час и трябва всеки трябва да е у дома. Ако се наруши забраната, военните имат право да стрелят. Пренебрегналите забраната биват спирани и проверявани всички много подробно. Ако не сложат ръцете си в горната част на волана с изпънати пръсти и отворени ръце, за да се види, че не са врагове, могат да бъдат застреляни или арестувани”, разкри Миланов.

Заедно с Олег Загородний и Игор Картлидж Александър посещава две от най-пострадалите от руските бомбардировки през пролетта градове в Украйна - Буча и Бородянка, както и село в близост до Бородянка. Украинските власти още през април определиха трагичните събития в Буча и в Бородянка като една от най-големите трагедии в Украйна. И двата града, както и околните села бяха превърнати в руини. Бомбардировките и обстрелите разрушиха почти всички жилищни сгради и почти цялата инфраструктура.

"Занесохме хранителни продукти на семейства в Бородянка, Буча и в едно село до Бородянка. По-рано в селото са живели 400 жители, а в момента са останали 20 семейства, няма и 100 човека. Те нямат хранителен магазин, 40 къщи от общо 50-60 са пострадали от бомбардировките.

Доколкото местните ни обясниха, те били обстрелвани с фосфорни бомби. По всички врати може да се видят следи от куршуми. През всички населени места, където е минавала руската армия, не е имало украински войници и в началото не е имало украинска отбрана. Руснаците просто са вкарали танковете и са стреляли с картечници по домовете за забавление.

Те са навлезли в мирни градове и села и са стреляли без да има реално военни действия, което е военно престъпление. В това село се срещнахме с жени, като за съжаление повечето от тях са загубили поне по един мъж от семейството – било то син, съпруг, баща или дядо. Те са убити от руснаците. Една от жените разказа как съпругът й е бил убит и 4-5 дни е бил на площада и не са могли да вземат тялото му, защото руснаците не са разрешавали", разкри ужаса на войната Александър Миланов.

Тази жена е загубила съпруг и много близки във войната, а домът й е разрушен от бомбардировките

"Тези жени обаче говориха с едно спокойствие за тази трагедия, но истината бе, че те бяха много зле психически. Те нямат домове, някакви доброволци от чужди организации са им дали фургони, в които може да спят, но повечето са пригодили плевни, кравеферми и овцеферми за техен дом. Децата ходят на училище, но живеят там, където са живели кравите. Тези хора нямат никакъв добитък, всичко е избито от руската армия”, разказа Миланов.

"Снабдяването в региона основно се осъществява от доброволци и от хора, които имат коли. Те ходят до най-големия близък град, за да пазаруват. Жените ни показваха как са помагали на украинската армия като са изкопали укрития и са ги покрили отгоре с дъски. Там се криели с децата, когато сирените съобщавали за предстояща бомбардировка.

Украинската кино звезда с британския моден дизайнер Игор Картлидж, който също подкрепя инициативите на Олег

По думите на Александър Миланов повечето украинци се забавляват с новината, че в Русия е обявена частична мобилизация. "Даже местните показват видеа как гарите, аерогарите и автогарите в Русия са струпани с мъже, които искат да избягат от страната, за да не бъдат мобилизирани и пратени на война.

Масово се коментира, че жените в Иран имат повече кураж, отколкото мъжете в Русия. Украинците са убедени, че ще победят във войната и се отнасят с изключителна почит към своите войници. Усеща се енергия на грижа за другите и автентичен патриотизъм", разкри социалният работник.

"В Киев са много благодарни на България за подкрепата към бежанците от войната и са наясно за проруската политика на някои политици. В Украйна имат също голямо уважение към Германия и Англия.

С Игор бяхме в един ресторант в Киев и когато чуха, че говори на английски започнаха да го прегръщат и да му благодарят за подкрепата и помощта. Логиката е много проста - ако тези западни държави не помагат на Украйна, то войната може лесно да се разпростре и в континента. може да се случи същото и с други държави като например Полша, България и Финландия", разсъждава Александър.

"Украинците нямат нужда от съжаление, а от подкрепа. И докато политиците играят своите си игри, “обикновените” хора имат нужда от прегръдка, утешителни думи за кураж, храна и дом. Като онези от Буча и Бородянка, при които бяхме, или войниците, с които говорихме, или децата, загубили много от войната, които срещнахме", искрен е Александър Миланов.

 
Снимки: Личен архив на Александър Миланов,
Олег Загородний и Игор Картлидж