Англия размаза бездарните ни национали

България падна с 0:6, спряха на два пъти мача за расизъм, фенове скандират срещу Боби Михайлов

23:38 - 14 Октомври 2019
9236

Англия прегази с 6:0 безпомощните ни футболни национали в белязан с расистки скандал мач на стадион „Васил Левски”, игран пред около 20 000 души публика. Това е най-срамното домакинско поражение на националния ни отбор в историята. Постигна го героят от САЩ'94 Красимир Балъков. Под негово ръководство България няма победа вече в 11 мача, а тази нощ тимът ни бе буквално прегазен от Англия.

Срамното поражение на България бе регистрирано още през първата част, след като само за 45 минути звездите на Англия Рахийм Стърлинг, Маркъс Рашфорд и Рос Баркли (на два пъти) оставиха безпомощен вратарят ни Пламен Илиев. Наказателната акция на англичаните срещу бездарните родни национали стартира още в 7-ата минута. Тогава Десподов игра неуверено пред наказателното ни поле, топката отиде у Рашфорд, който финтира Пашов на аутлинията, навлезе в пеналта и от труден ъгъл изпрати същински снаряд към близкия горен ъгъл на Илиев – 1:0 за Англия.

Англичаните се оплакаха от расистки скандирания на ст. "Васил Левски"

В 20-ата минута резултатът бе удвоен, след като при брилянтна комбинация на англичаните Стърлинг сервира топката на Баркли пред опразнената българска врата – 2:0 за Англия. Малко по-късно таранът на Англия Хари Кейн центрира перфектно към Рос Баркли и халфът направи 3:0 за Англия.

В самия края на първото полувреме, когато националите ни вече бяха изпаднали в нокдаун, Трипиър получи пас от Хари Кейн отдясно, върна му, който продължи към Стърлинг – 4:0 за Англия.

След почивката Англия рязко свали оборотите и пожали разнебитените ни и жалки ритнитопковци, отбелязвайки само още два гола. В 69-ата минута Стърлинг отбеляза второто си попадения за 5:0, а в 85-ата минута капитанът на Англия Хари Кейн направи 6:0 за Англия.

Срамното поражение на България предизвика масово недоволство срещу президента на БФС Боби Михайлов. Хиляди запалянковци скандираха „Оставка” и „Боби, к.во!” по адрес на футболния ни управник.

Най-запомнящото се от мача бе разразилия се расистки скандал през първото полувреме. Хърватския рефер Иван Бебек на два пъти спря играта заради освирквания, наподобяващи маймунски звуци от част от българската публика. Напрежението по трибуните стартира още докато звучеше химна на Англия. Той бе бурно освиркван. Англичаните обаче отвърнаха и също освиркваха българския химн.

Първото спиране на мача се случи в 26-ата минута. Тогава срещата беше прекратена за около 3-4 минути, след като английския бранител Тайрън Мингс сигнализира своя щаб, че е чул бурни освирквания по свой адрес. Официалното предупреждение за расизъм, дошло от диктора на стадиона, изнерви част от публиката, която бурно освиркваше с маймунски звуци всяко отиграване на тъмнокож английски футболист. В края на първото полувреме при резултат 0:3 в полза на Англия, дойде и второто прекъсване на мача. Това извади извън релси треньора на България Красимир Балъков, който влезе в разправия с английските футболисти. Оказа се, че второто предупреждение за расизъм е дело на хърватския рефер Иван Бебек.

Фенове на "Левски" напускат националния стадион след второто прекъсване на мача заради расистки подвиквания. "Напуснахме стадиона, за да не ни обвинят, че сме в дъното на скандала", бе позицията на запалянковците

За щастие, до трето и фатално предупреждение за расизъм, което щеше да доведе до прекратяването на мача, не се стигна. При всички положения обаче България ще отнесе тежко наказание от международната футболна федерация.

Фотоколаж от събитията, разиграли се на стадиона в София, публикуван в TheSun

БЪЛГАРИЯ - АНГЛИЯ 0:6

0:1 Маркъс Рашфорд 7, 0:2 Рос Баркли 20, 0:3 Рос Баркли 32, 0:4 Рахийм Стърлинг 45+3, 0:5 Рахийм Стърлинг 69, 0:6 Хари Кейн 85

България: Пламен Илиев, Георги Пашов, Георги Терзиев, Камен Хаджиев, Петър Занев, Георги Сърмов (46 - Божидар Краев), Георги Костадинов, Кирил Десподов, Ивелин Попов /к/, Вандерсон, Исмаил Иса (68 - Галин Иванов). Селекционер: Красимир Балъков

Англия: Джордан Пикфорд, Киърън Трипиър, Тайрън Мингс, Хари Магуайър, Бен Чилуел, Рос Баркли (73 - Мейсън Маунт), Джордан Хендерсън, Хари Уинкс, Маркъс Рашфорд, Хари Кейн /к/, Рахийм Стърлинг (73 - Джейдън Санчо) Селекционер: Гарет Саутгейт

Стадион: „Васил Левски” (София) - 21 000 зрители.