Англия ще спори за световната титла

Европейските посякоха Австралия с 3:1 в полуфинала

15:49 - 16 Август 2023
1775

Англия е вторият финалист на световното първенство по футбол за жени. На Олимпийския стадион в Сидни избраничките на нидерландката Сарина Вигман победиха домакините от Австралия с 3:1.

За титлата британките ще спорят в неделя с Испания, чийто отбор също за първи път стигна до последния мач на Мондиал.

Халфът на Манчестър Юнайтед Ела Ан Туун откри за Англия с хубав удар в 36-ата минута. Капитанката на „матилдас“ Саманта Кер изравни с далечен шут в 63-ата минута.

Развръзката в полуфинала дойде в последните 20 минути. Първо Алесия Русо намери Елън Хемп с дълъг пас, който премина през две защитнички на домакините и нападателката на Манчестър Сити плъзна топката покрай вратарката Макензи Арнолд.

Няколко минути по-късно футболистката на Юнайтед Русо, която ще играе от новия сезон за Арсенал, получи пък пас от Хемп и отбеляза третия си гол на шампионата.

За Вигман това е втори пореден финал на Мондиал, след като преди 4 години във Франция изведе родината си Нидерландия до мача за титлата, където отстъпи на САЩ.