Антикорупционният фонд прибрал 5 милиона лева за разследвания
Николай Стайков и хората му обаче никога не вземат под прицел представители на ПП-ДБ

Милиони левове е получила неправителствената организация „Антикорупционен фонд“ (АКФ) от чужбина, за да имитира медийна борба с корупцията в България. За 9-годишното си съществуване частният фонд е усвоил и усвоява почти 4,9 млн. лв. от прословутата фондация „Америка за България“; „Конрад Аденауер“; „Отворено общество” на Джордж Сорос; фонд „Активни граждани“ и Европейската комисия.
Това показва проверка на „Антени“. Външните донори наливат пари в НПО-то след обещания за журналистически разследвания на фрапиращи корупционни практики с държавни и европейски пари у нас.
Ръководителите на Антокорупционния фонд обаче разследват лица, организации и бизнес структури, сред които никога не попадат представители на коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), на бизнес кръга „Капитал“ на Иво Прокопиев или скандални и спорни бизнесмени от Западна Европа.
Водещите лица в АКФ са Николай Стайков, Бойко Станкушев, Юри обаче Бюрер Тавание и Венелин Петков. Всички те се причисляват към българската десница. НПО-то е регистрирано на 3 ноември 2016 г., т.е. броени дни преди по банковата му сметка да бъдат преведени почти милион лева от американската фондация „Америка за България“. Фондацията се фокусира в разследвания срещу бизнес-проекти, зад които се твърди, че стоят руски интереси. Всъщност неправителствената организация, се финансира основно от „Америка за България“.
След първия грант следва кратък период на спиране на грантовете по време на първия мандат на президента Доналд Тръмп. С началото на управлението на демократа Джо Байдън парите не само се възстановяват, но има драстично увеличение. За периода от април 2020 г. до август 2023 г. НПО-то усвоява 1 358 852 лв. Парите от „Америка за България“ за АКФ за следващия 3-годишен период – от 2023 – 2026 г. бележат рязък ръст. Неправителствената организация подучава по сметката си 2 123 057 лева са за „журналистически разследвания, правни консултации, застъпничество, гражданско образование и съдействие на правосъдието за възпрепятстване, изобличаване и разследване на корупцията на всички нива“.
НПО-ото получава сериозно финансиране и от фонд „Активни граждани“. Пред октомври 2018 г. АКФ прибира 182 655 евро по проекта „Прозрачност и отчетност на местните власти, силни общности: внедряване на стандарт за отчетност и интегритет на местните власти чрез ангажираност на местни НПО и медии.