Атаката срещу Народния театър достигна до Европарламента
Културата не трябва да бъде подчинена на консервативни и националистически политики, заявяват европейски театрални дейци
Атаката на Народния театър „Иван Вазов“ от 7 ноември от „мирен протест“ по време на премиерата на пиесата „Оръжията и човекът“ достигна до вниманието на Европейския парламент, съобщиха от трупата.
Писмо, зад което застават 247 подписа от европейски театрални организации от 39 държави – всичките 27 членки на ЕС, 6 от държавите в предприсъединителна процедура, 3 от европейските държави извън ЕС, както и от Аржентина, Австралия, Канада и САЩ, отправи апел към институциите на ЕС да вземат под внимание посегателствата на националистически партии и организации срещу културни институции и изкуството.
В него са цитирани и други форми на натиск спрямо свободата на изразяване на творците в Европа. Заради общия проблем артистите и театрални директори призовават Европарламента да защити подобаващо културата.
В писмото се посочва също, че това е част от организирана стратегия, целяща подчиняване на културата на консервативни и националистически политики, което може да доведе до разрушаване на европейския културен проект, изграден след 1989 г.
„Атаките срещу художествената свобода достигат абсурдно ниво в много държави членки: в Народния театър в София, ултранационалистически кръгове физически попречиха на зрителите да влязат в сградата на театъра за премиерата на спектакъл по пиеса на над 100 години. Насилственото предотвратяване на премиера да се състои пред публика, е повече от ясно предупреждение, че твърде много червени граници вече са били преминати“, се казва в позицията на европейските културни организации.
Акцентите от писмото, разпространено от Народния театър:
Уважаеми членове на Европейския парламент,
- Ние, културни институции и артисти от цяла Европа, сме силно обезпокоени от настоящите развития в културната политика в различни държави членки на ЕС.
- Културният сектор в Унгария вече е до голяма степен подчинен чрез нови медийни закони и бюджетни съкращения
- Политически мотивирани уволнения се извършват в момента в Словакия – например отстраняването на директорите на Националния театър и Националната галерия.
- Атаките срещу художествената свобода достигат абсурдно ниво в много държави членки: в Народния театър в София, ултранационалистически кръгове физически попречиха на зрителите да влязат в сградата на театъра за премиерата на спектакъл по пиеса на над 100 години.
- В Австрия дясно-националистическата партия на свободата (FPÖ) заплашва да намали финансирането за „будната“ култура, което означава всяка култура извън местните музикални организации
- В Нидерландия Партията на Свободата на Герт Вилдерс, във Франция – Националният сбор, и в Германия – партията AfD, настояват за радикални съкращения при финансирането за всички културни институции и инициативи, които не са „традиционни“ и „национални“.
- Културата в Европа е изправена пред криза. В продължение на много месеци, дори години, а в някои държави членки дори цяло десетилетие, културните институции са подложени на политическа кампания, която ограничава свободата на изразяване и художествената свобода и изтрива всичко, което не съответства на политическата линия на десни консервативни, националистически партийни съюзи чрез съкращения или забрани.
- Не трябва да се заблуждаваме: там, където изчезва откритата, безпристрастна, трансгранична култура, в крайна сметка изчезва и самият проект за европейско обединение и мир.
- С оглед на това призоваваме да се занимаете с настоящите събития в държавите членки на ЕС в Европейския парламент и най-накрая да вземете изрична позиция.
- Изразяваме солидарност с артистите, които са били уволнени или възпрепятствани в своята работа, както и с културните институции в цяла Европа, които са заплашени от закриване или вече са били закрити.
- Насилственото предотвратяване на премиера да се състои пред публика, както се случи в София, е повече от ясно предупреждение, че твърде много червени граници вече са били преминати.
- Призоваваме ви да обърнете внимание на острата заплаха за последователната европейска културна политика и да се изкажете ясно за атаките, забраните, уволненията и съкращенията в отделните държави членки на ЕС.
- Призоваваме държавите членки и европейските институции да изпълнят своите отговорности към тези документи – и да осигурят още повече гаранции чрез въвеждането на „Закон за свободата на културата в Европа“ като част от принципа на върховенството на закона.
- Не само репутацията, но и самото съществуване на европейската култура в нейното многообразие е застрашено. Европа се основава на откритостта на културния живот на отделните държави и тяхното свободно сътрудничество. Ако те изчезнат, европейският проект губи душата и смисъла си. Моля, действайте! Не е твърде късно!