Байдън: Русия избра война
Путин ще носи тази отговорност, заяви американският президент
Президентът на САЩ Джо Байдън ще разговаря с колегите си от Групата на седемте днес, за да набележат по-строги мерки срещу Русия, след като президентът Владимир Путин започна това, което Байдън нарече "преднамерена война" срещу Украйна.
Байдън, който разговаря с украинския президент Володимир Зеленски късно вчера, заяви, че Съединените щати и техните съюзници ще отговорят по "единен и решителен начин" на "непровокираната и неоправдана атака от страна на руски военни сили" срещу Украйна.
"Президентът (Владимир) Путин е избрал преднамерена война, която ще доведе до катастрофални загуби на човешки живот и страдания", посочи Байдън в изявление, публикувано късно вчера.
То бе направено малко след като Путин заяви пред руската държавна телевизия, че е разрешил военна операция в Източна Украйна и се чуха експлозии в украинската столица Киев , както и в контролирания от сепаратистите град Донецк в Източна Украйна.
Белият дом заяви, че Байдън е бил информиран късно вчера от държавния секретар Антъни Блинкън, министъра на отбраната Лойд Остин и други високопоставени съветници. Той е планирал да направи изявление в ранния следобед, за да обяви какви ще бъдат по-нататъшните последици за Русия от действията на САЩ и техните съюзници и партньори, съобщиха от Белия дом.
Президентът на САЩ заяви, че Вашингтон също така ще се координира със съюзниците от НАТО, "за да осигури силен, единен отговор, който възпира всяка агресия срещу алианса".
Към Байдън, който беше вицепрезидент на САЩ и беше дълбоко ангажиран през 2014 г., когато Русия анексира Крим от Украйна, за конферентната връзка с партньорите от Г-7 в Ситуационната зала в Белия дом ще се присъединят Блинкън и министърката на финансите Джанет Йелън.
Байдън, който организира първоначалния кръг от западни санкции срещу руски олигарси, финансови институции и износа тази седмица, е подложен на натиск от страна на демократите и
републиканците в Конгреса да предприеме още по-строги мерки срещу Москва.
Председателят на комисията по разузнаване в Камарата на представителите Адам Шиф от Демократическата партия, заяви вчера пред Cи Ен Ен, че действията на Запада са били наблюдавани внимателно от Китай с оглед дали Пекин би могъл да извърши успешно нахлуване в Тайван.
"Трябва да сме сигурни, че ако Путин продължи с тази инвазия по-мащабно... цената за Путин и Русия ще бъде осакатяваща", каза той.
Шиф заяви, че САЩ и техните съюзници трябва да въведат "най-строгите санкции възможно най-скоро", включително окончателно прекратяване на плановете за пускане в експлоатация на газопровода "Северен поток 2", свързващ Русия с Германия по дъното на Балтийско море.
В изявление след руските атаки сенаторът републиканец Роб Портман поиска строги санкции, строг контрол върху износа и стъпки за увеличаване на военната подкрепа за Украйна и други съюзници, включително Полша, Румъния и балтийските страни.
Тази седмица американски официални лица предупредиха, че Москва ще плати още по-висока цена, ако продължи агресията си.
Вчера Вашингтон засили натиска върху Путин, като наложи санкции на фирмата, която изгради струващия 11 млрд. долара газопровод "Северен поток 2", и на нейните корпоративни ръководители, стъпка, от която в продължение на месеци Байдън се беше въздържал.
Във вторник Германия замрази процедурата за одобряване на газопровода, който е изграден, но все още не е пуснат в експлоатация, на фона на опасения, че той може да позволи на Москва да използва като средство за натиск енергийните доставки за Европа.
Следващите стъпки вероятно ще включват санкции срещу още руски банки, включително Сбербанк и ВТБ, мерки за забрана американски финансови институции да обработват транзакции за големи руски банки, както и контрол върху износа на американски и чуждестранни стоки, от електроника и компютри до полупроводници и части за самолети.