Байдън с мегаплан за 2 трилиона долара
Американският президент Джо Байдън предложи инвестиционен план на стойност два трилиона долара, предаде Ройтерс.
Целта на плана е преустройство на американската икономика, което да позволи на Съединените щати да се противопоставят на възхода на Китай.
Планът предвижда милиони американци да бъдат трудово ангажирани с реализирането на инфраструктурни проекти, като например изграждането на пътища, със справянето с климатичните изменения и с оказването на услуги като полагането на грижа за възрастните хора.
"Това е инвестиция в Америка, която се прави веднъж за едно поколение, не прилича на нищо, което сме виждали или правили. Да, това е нещо голямо. Да, това е нещо дръзко. И ние можем да го направим", заяви Байдън в Питсбърг.
Планът "ще създаде милиони работни места с добро заплащане", изтъкна американският президент, цитиран от Франс прес.
"Не можем повече да отлагаме" модернизирането на инфраструктурите, каза още Байдън.
Това е втората законодателна инициатива на Байдън на стойност трилиони долари за два месеца на президентския пост.
Целта на президента е да вдъхне живот на американската икономика, която бе сериозно засегната от коронавирусната пандемия.
Планира се едно от перата за финансиране на инициативата на Байдън да бъдат средства, събрани от увеличени корпоративни данъци. Американският президент подчерта, че това не означава, че той е против капитализма.
"Вярвам в американския капитализъм", подчерта Байдън по време на проявата си в Питсбърг.
Очаква се през този месец Байдън да направи още едно икономическо предложение, с което да предложи още два трилиона долара за нови инвестиционен план.
Правителствени инициативи за засилване на икономиката са най-добрият начин за справяне със засилващата се конкуренция на Китай, смята екипът на Байдън.
Новото икономическо предложение на американския президент най-вероятно ще доведе до следващия сблъсък между демократите и републиканците в американския Конгрес. Конгресмените като цяло споделят мнението, че са необходими инвестиции, които да стимулират икономиката, но помежду им има сериозни разногласия за размера на инвестициите, отбелязва Ройтерс.