Байдън събира лидерите на Япония и Южна Корея на историческа среща в Кемп Дейвид

Вашингтон, Токио и Сеул демонстрират единен фронт срещу Китай и Северна Корея

САЩ
12:15 - 18 Август 2023
2046
Байдън събира лидерите на Япония и Южна Корея на историческа среща в Кемп Дейвид

Американският президент Джо Байдън организира днес безпрецедентна среща на върха между САЩ и две страни с трудни в исторически план взаимоотношения – Южна Корея и Япония, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Форумът ще отбележи „нова епоха на тристранно сътрудничество“, заяви във вторник държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън.

Байдън държи категорично да смекчи ненавистта между двете регионални сили, породена от жестоката колонизация на Корейския полуостров от Япония от 1910 до 1945 година. САЩ, които са съюзници както на Сеул, така и на Токио, искат да покажат единен фронт срещу амбициите на Китай и заплахата от Северна Корея.

И за да се увери, че ще отправи именно такова послание, Байдън избра да разговаря с японския премиер Фумио Кишида и с южнокорейския президент Юн Сук-йол в Кемп Дейвид – емблематично място за историята на американската дипломация, отбелязва АФП.

Южнокорейският президент Юн Сук-йол

Тримата лидери смятат да обявят инициативи за сътрудничество в областта на ракетите, разузнаването и високите технологии. Те ще поемат и ангажимент да насърчават визията за „свободна, отворена, устойчива, сигурна и свързана Индо-тихоокеанска зона“, съобщи Блинкън. 

От избирането си миналата година Юн Сук-йол опитва да намери решение на тежкия конфликт заради насилствения труд, на който много корейци са подложени през колониалната епоха. Той отиде през май в Япония – първа подобна визита за последните 12 години. А във вторник, по време на церемония по случай годишнината от освобождаването на Южна Корея, заяви, че двете страни „са вече партньори“.

Тази политика на затопляне на отношенията обаче не означава задължително, че е популярна сред южнокорейското население, а и поражда известен скептицизъм в Япония, напомня Кристофър Джонстоун, експерт от Центъра за международни и стратегически изследвания. 

Японският премиер Фумио Кишида

Кемп Дейвид, почивната станция на американските президенти в планините на Мериленд, е била фон на уникални моменти в американската външна политика. Именно там бяха сключени споразуменията през 1978 г., довели до подписването на мирния договор между Египет и Израел с посредничеството на президента Джими Картър.

Резиденцията не е била домакин на международна среща от 2015 година. За пръв път Байдън ще приеме чуждестранни лидери на това място, намиращо се на един час път с кола от Белия дом, отбелязва Асошиейтед прес.

"Едно от интересните неща в Кемп Дейвид е, че той предоставя на президентите и техните посетители по-неформална обстановка, където те наистина могат да се опознаят на четири очи", казва Сара Флинг от Историческата асоциация на Белия дом.

Британските министър-председателли Уинстън Чърчил и Маргарет Тачър и съветският лидер Никита Хрушчов са само част от известните световни личности, които са прекарали известно време в Кемп Дейвид по покана на американските президенти.

За да се реализират Споразуменията от Кемп Дейвид, Картър избира уединено място, далеч от медиите, което според него би предразположило египетския президент Ануар Садат и израелския премиер Менахем Бегин, да разговарят един с друг.

За разлика от Белия дом, където постоянно сноват журналисти, на медиите е забранено да посещават резиденцията, освен ако не бъдат поканени да отразят събитие като днешната среща. За разговорите са предвидени три дни, но срещата на върха продължава почти две седмици през септември 1978 година. Мирният договор между Израел и Египет е подписан след това в Белия дом през март 1979 година.

Кемп Дейвид е създаден през 1942 г. по време на президентството на Франклин Рузвелт и оттогава е използван от всеки президент. Рузвелт е обичал да си почива на президентска яхта, но по време на Втората световна война военните и тайните служби започват да се притесняват за безопасността му в открити води.

Рузвелт моли Службата за националните паркове да определи местата в радиус от 100 мили от Белия дом, които той би могъл да използва за почивка. Той избира това, което сега е известно като Кемп Дейвид. Дава му оригиналното име Шангри-Ла, от романа на Джеймс Хилтън "Изгубеният хоризонт".

Президентът Дуайт Айзенхауер го преименува на Кемп Дейвид, в чест на внука и на баща си, които носят името Дейвид.

Рузвелт създава и прецедент за приемане на чуждестранни лидери в Кемп Дейвид, като два пъти кани Чърчил в почивната станция. През 1943 г. двамата обсъждат десанта в Нормандия; Рузвелт също така взема министър-председателя със себе си на риболовен излет.

През 1959 г. Айзенхауер приема Хрушчов за два дни, като това е първото посещение на съветски лидер в Съединените щати. Наред с други дейности двамата гледат американски уестърни.

Бил Клинтън се надява да повтори подвига на Картър, като покани израелския министър-председател Ехуд Барак и палестинския лидер Ясер Арафат в Кемп Дейвид за нов кръг от мирните преговори в Близкия изток през 2000 година. Но след двуседмични разговори срещата на върха приключи без споразумение.

Джордж Буш често посещава мястото, като приема редица чуждестранни лидери и прекарва Коледа със семейството си. Британският президент Тони Блеър е първият, който гостува на новоизбрания Буш там през 2001 година. В допълнение към срещата на върха на Г-8 през 2012 г., през 2015 г. Обама е домакин на група лидери от Персийския залив.

"С предстоящата среща на върха между Южна Корея, САЩ и Япония Кемп Дейвид ще бъде записан като мястото от дипломатическата история на 21-ви век, което отваря нова глава в тристранното сътрудничество", заяви пред репортери в неделя главният заместник-съветник по националната сигурност на Южна Корея Ким Тхе-хьо, цитиран от Йонхап.

"Тристранните консултации между Южна Корея, САЩ и Япония ще придобият ясна независима идентичност като орган за сътрудничество в Индо-тихоокеанския регион", добави той. Тримата лидери планират да приемат два документа - "Принципите от Кемп Дейвид" и "Духа на Кемп Дейвид", като първият ще съдържа устойчиви насоки за бъдещото тристранно сътрудничество, а вторият ще очертае визията им за тристранното сътрудничество и плана за неговото осъществяване, отбелязва южнокорейската агенция.

Японският министър-председател Фумио Кишида обеща вчера да укрепи отношенията със своите колеги от САЩ и Южна Корея, за да се справи със заплахите за сигурността от страна на Северна Корея, преди да замине за предстоящата среща на върха в САЩ, предаде Киодо.

Кишида, американският президент Джо Байдън и южнокорейският президент Юн Сук-йол вероятно ще потвърдят днес, че трите им държави ще започнат да обменят информация в реално време за ракетните изстрелвания на Северна Корея в най-скоро време, твърдят запознати източници. 

"С оглед на това, че средата за сигурност става все по-тежка, е от голямо значение, че лидерите на Япония, САЩ и Южна Корея ще се срещнат в този момент", заяви Кишида пред репортери в Токио. "Това е исторически ход за укрепване на стратегическото партньорство между трите държави, основано на безпрецедентно силните двустранни връзки със САЩ и Южна Корея", добави той, цитиран от японската агенция.