Българите все още се срамуват да носят дрехи втора употреба

От 20 години караме коли на старо, купуваме използвана техника, обаче за дрехите сме скептични, чуди се собственик на бизнес

Новини
15:20 - 11 Февруари 2024
6150
Българите все още се срамуват да носят дрехи втора употреба

Световната тенденция да носиш моркови дрехи втора ръка стъпи и на българския пазар. Вторият шанс за живот на дрехите има и екологично измерение. Тази тенденция вече намира място в гардероба на европейците. Но ги носят и известни знаменитости, които във Великобритания, например, са склонни да платят по няколкостотин паунда за дреха от маркова колекция втора ръка. В това отношение българите са по-консервативни, разказва НОВА.

Според Александра Захариева сънародниците ни като цяло са малко резервирани, когато чуят за втора употреба. „В нашето общество се опитваме да направим така, че втора употреба да бъде новото модерно. В цяла Европа това е хит и има огромно бъдеще”, обясни тя.

Емилия Будинова, която е собственик на магазин за дрехи втора употреба, казва, че конкуренцията е най-голямото предизвикателство в този бранш.

„Тук има големи магазини за втора употреба от където ние по-малките се сдобиваме с находки и конкуренцията като става все по- голяма с всяка изминала година”, заяви Ема.

Освен, че са предприемачи, те живеят и с мисията за опазване на околната среда. Надяват се вдъхновят повече свои връстници да предпочетат устойчивата мода.

„Можеш да бъдеш себе си, когато се намериш из всички тези находки във вторите употреби, а не в мола”, заяви Будинова.  

За хора ката Александра и Ема помощ са и социалните мрежи, където над 20 000 хил. жени разменят и продават дрехите си.

Велислав Славев е друг млад предприемач в тази пазарна ниша. Вече има разработено приложение.

„Странното е, че ние от над 20 години караме коли които са употребявани, използваме неща които вече са ползвани, да речем мебели или някакъв тип битова техника, но за дрехите повечето българи имат едно по-различно мнение.

Излиза с прост съвет към всеки, който смята да заменя старите дрехи с нови. „Бих насърчил хората малко повече да се грижат за дрехите си и да обръщат внимание на това, което е написано на етикета когато нещо се скъса или развали ( копче или етикет) да го поправят, не да отиват веднага до магазина за да купят нещо ново.